Článek
Britský vězeňský systém rozlišuje několik stupňů věznic. Na jedné straně jsou ty nejtěžší žaláře a na straně druhé pak zařízení s jen minimálním dozorem. Vězni, kteří si zde odpykávají své tresty, se mohou téměř volně pohybovat a třeba i navštěvovat rodinu.
Jednou z podmínek je povinnost vrátit se každý den v určený čas zpátky do věznice. Záměrem je odsouzené připravit na život ve společnosti poté, co si svůj trest odpykají.
Pokud si najdou dobré zaměstnání, mohou také pracovat. Deník The Telegraph s odvoláním na údaje britského ministerstva vnitra informoval, že nejlépe placený britský vězeň za minulý rok vykázal čistou mzdu ve výši 36 715 liber (přibližně 1,12 milionu korun), což představuje hrubou mzdu kolem 46 tisíc liber (přes 1,4 milionu korun).
Britské ministerstvo spravedlnosti pak uvedlo, že ještě dva vězni si loni dokázali vydělat více než 30 tisíc liber čistého a příjmy dalších sedmi se zastavily jen těsně pod touto hranicí. Konkrétní zaměstnání vězňů jsou různá, ale nejčastěji pracují jako řidiči nákladních nebo dodávkových vozů.
Muž se pokoušel vloupat do vězení, tak si ho tam rovnou nechali
Uvedená částka 36 715 liber pak podle Telegraphu odpovídá penězům, které v průměru za rok přijdou na účty například porodním asistentkám (36 622 liber), biochemikům (36 586 liber) nebo psychoterapeutům (36 602 liber). Je to však o dost více, než na kolik si v průměru přijdou například lidé pracující v public relations (31 452 liber) nebo probační úředníci (29 913 liber).
Zajímavé je pak zejména srovnání s vězeňskými dozorci, kteří si průměrně vydělají zhruba 28 tisíc liber ročně (přes 850 tisíc korun), přičemž u nováčků na těchto pozicích je to dokonce jen kolem 24 tisíc (necelých 730 tisíc korun). Pokud se však započítají všichni pracující vězni, vyjdou z toho nakonec ještě hůře. Průměrný vězeňský výdělek kolem 20 tisíc liber ročně (610 tisíc korun) v žádném případě také není k zahození.
Britská vězeňská služba však připomíná, že vězni z vydělaných peněz nejenže odvádějí daně jako každý jiný, ale část se používá také k uhrazení soudních výdajů a samozřejmě i na odškodnění poškozených. Pokud vězni pracují takříkajíc na svobodě, tedy v běžné společnosti, podle vězeňské služby se tím u nich navíc značně snižuje pravděpodobnost recidivy.