Článek
Historie vzácného plemene cemanské slepice se datuje od 12. století, kdy se začalo chovat na indonéském ostrově Jáva. Toto plemeno je typické díky genetické mutaci zvané fibromelanóza, kdy je černě zbarvené peří, kůže, zobák, ale i vnitřní orgány. Vejce jsou standardní krémová.
Náhodou vypěstoval nejdražší mango na světě, teď si musel najmout ochranku
V Indonésii se u černých kuřat věří, že mají magickou moc, a jsou považována za symbol štěstí. „Kvůli černé barvě má cemanská slepice mystický vzhled. Od nepaměti se používala k mystickým a šamanským rituálům,“ popisuje pro agenturu Reuters Tarmudi, majitel drůbeží farmy na Jávě a předseda Indonéské asociace chovatelů cemanských slepic.
V ČR se cemanská slepice chová od roku 2010
I když se ceny cemanské slepice vzácně mohou vyšplhat až na částky 5 tisíc dolarů (100 000 Kč), on sám prodává kuřata ve věku 8 měsíců až jednoho roku za částku 400 až 500 amerických dolarů, tedy 8 až 11 tisíc korun.
Důvodem pro vysoké ceny tohoto drůbežího plemene je především jeho choulostivost a také nízká míra reprodukce. Zatímco běžné komerční nosnice snesou až 300 vajec ročně, v případě cemanské slepice je to necelých 80.
Procházka mezi komodskými draky? Indonéský projekt budí kontroverze
Podle Tarmudiho je v poslední době o cemanskou slepici velký zájem zejména ze zahraničí. „Protože odesílání hospodářských zvířat je obtížné a nákladné, odeslala moje farma násadová vejce do různých míst na světě, do Turecka, Gabonu, Itálie, USA, Thajska, na Filipíny,“ svěřuje se pro Reuters.
Cemanská slepice se chová dokonce i u nás, a to od roku 2010. Nejedná se však o jednoduchou záležitost, protože se kuřata líhnou úplně holá a jsou mimořádně náchylná na teplotní výkyvy.