Hlavní obsah

Nečekané překvapení: V ostravské zoo se na Nový rok narodilo 36 mláďat

3:29
3:29

Poslechněte si tento článek

Ostrava

Začátek roku 2025 byl v ostravské zoologické zahradě nečekaně plodný. Zatímco v minulých letech zde čekali na první přírůstek roku i několik dnů, tak letos se hned na Nový rok narodilo 36 mláďat. Činily se rovnou tři zvířecí druhy: obří plž, zástupce pavoukovců a vzácné rybky z indonéského ostrova Sulawesi.

Foto: Zoo Ostrava

Vloni se v ostravské zoo narodilo i vzácné šimpanzí mládě. Celkem se zde vloni narodilo 1500 mláďat.

Článek

„Nejvíce mláďat bylo u bičovců pestrých, a to celkem 25, což je takové symbolické pro letošní rok 2025,“ usmívala se mluvčí ostravské zoo Šárka Nováková. Dodala, že tito afričtí pavoukovci, kteří jsou známí především fanouškům Harryho Pottera, se v zoo množí pravidelně. Dorůstají velikosti tří až pěti centimetrů a mají široké ploché tělo.

Tento druh je v ostravské zoo chován v zázemí, návštěvníci však mohou v noční expozici pavilonu Tanganika pozorovat jiný druh – bičovce tyčkovitého, který se také pravidelně rozmnožuje,“ vysvětlila mluvčí zoo.

Foto: Zoo Ostrava - Michal Fuglevič

Samice bičovce pestrého s mláďaty

Celkem deset mláďat se v první den roku 2025 vylíhlo u obřích plžů – achatin vroubkovaných. Ta mohou návštěvníci vidět v Pavilonu evoluce v jednom z terárií, která obývají spolu s několika dospělými jedinci. Jejich ulita může dosáhnout velikosti až 20 centimetrů a řadí je mezi největší suchozemské plže. Po vylíhnutí mají malé achatiny okolo tří centimetrů a vyvinutou ulitu, která je zpočátku měkká a křehká.

Foto: Zoo Ostrava - Lucas Bono

Mláďata největšího plže na světě – achatiny vroubkované

Chov unikátních indonéských rybek

Oba zmíněné druhy se v ostravské zoo množí vcelku pravidelně a ve volné přírodě nepatří k ohroženým druhům. Třetí druh s novoročním mládětem je zde však chován teprve od loňska.

„Je jím drobná rybka medaka šikmošupinná, kterou zatím nechová žádná jiná zoo na světě. Tento druh byl vědecky popsán teprve v roce 2023 a vyskytuje se pouze v jezeře Towuti, které je součástí soustavy starověkých jezer Malili ve střední části indonéského ostrova Sulawesi,“ vysvětlila Nováková.

Ostravské zoo se podařilo získat dva mladé jedince začátkem loňského roku. Přivezla je expedice ochranářské organizace Sulawesi Keepers, se kterou zoo spolupracuje. „Ryby byly umístěny v akvaristickém zázemí a vzhledem k tomu, že šlo jen o dva jedince, s napětím jsme čekali, až dospějí. K naší radosti jsme v průběhu několika týdnů zjistili, že jde o pár,“ popisovala ostravská zooložka a akvaristka Markéta Rejlková.

Foto: Zoo Ostrava - Markéta Rejlková

Samice vzácné indonéské rybky medaky šikmošupinné nosící jikry

Upozornila, že tření těchto rybek probíhá v ranních hodinách a je velmi rychlé, takže se ho zatím nepodařilo přímo pozorovat.

„Stejně jako jiné příbuzné druhy medak i zde samička po úspěšném vytření nosí jikry jen několik hodin v malém hroznu pod tělem. Když nalezne vhodné místo k jejich umístění, odloží je do jemnolistých rostlin, mechu a podobně,“ upřesnila zooložka s tím, že už se jim podařilo odchovat přes 30 mláďat této vzácné a unikátní rybky.

V ostravské zoologické zahradě se za uplynulý rok narodilo přes 1500 mláďat. V průměru se zde narodí čtyři až pět mláďat denně.

Doma v Ostravě má na třicet akvárií. Ryby zachraňuje i v Mexiku a Indonésii

Koktejl

Máma se o něj vzorně stará. Ostravská zoo zveřejnila první záběry vzácného šimpanzího mláděte

Koktejl

Výběr článků

Načítám