Článek
Samec nyní starostlivě pečuje dokonce o deset svých potomků. U nanduů pampových totiž péči o potomstvo obstarává výhradně otec, a to včetně inkubace vajec. Matky se do odchovu nijak nezapojují, dokonce jsou od samce s mláďaty oddělené.
„Samec se páří s více samicemi, které pak snášejí vejce do jednoho hnízda. Snůšku samec inkubuje 35 až 40 dní. Následně pak o mláďata pečuje do stáří asi šesti měsíců,“ vysvětlila mluvčí ostravské zoo Šárka Nováková.
Dodala, že otec své děti střeží, všude je vodí, ale potravu si mláďata jsou schopna obstarat sama, a to už od svých prvních dnů na světě. Ostravský nandu pampový zasedl dokonce na 18 vajec, která mu během jednoho týdne nasnášelo pět samic. „Z vajec se 3. května vylíhlo deset mláďat, jedno se nevyklubalo a zbytek byl neoplozený,“ upřesnila Nováková.
Běhají až 60 kilometrů za hodinu
Mláďata se starostlivým tatínkem mohou nyní návštěvníci zoo pozorovat ve výběhu naproti lvům. Nandu pampový je nelétavý pták, který obývá jihoamerické pampy. Je výborným běžcem, běhá rychlostí až 60 kilometrů za hodinu. Křídla, která nemá uzpůsobena k letu, používá při běhu k udržování rovnováhy nebo když chce prudce změnit směr, případně zastavit.
Mladí nanduové zůstávají ve skupinách až do své pohlavní dospělosti, tedy do věku dvou až tří let. V Červeném seznamu je řazen v kategorii blízko ohrožení. V jeho domovině je ohrožován zejména lovem pro maso a využíváním travnatých ploch, které obývá, pro zemědělství.