Článek
"Nyní vyšetřujem, zda to skutečně jsou originály, ale vypadá to tak," řekl mluvčí nizozemské policii Meulenbroek. Podle něj byly pásy uloupeny v sedmdesátých letech a jen málokdo o tom ví.
Jestli tomu tak skutečně je, jde podle mluvčího Paula McCartneyho Paula Freundlicha o fascinující objev.
Rockoví Beatles
Podle Rolling Stonu je možné, že mezi nimi budu záznamy, které Beatles pořídili pro album Get Back, od jehož realizace později ustoupili. Producent Phil Spector z nich později sestříhal poslední desku liverpoolské čtveřice, kontroverzní Let It Be, kde nahrávky Beatles doplnil pompézními orchestrálními aranžemi.
Skutečnost by tak opět mohla předstihnout fantazii. V roce 1970 uveřejnil Rolling Stone fiktivní příběh třech mužů, kteří se zmocnili nahrávek alba Hot As Sun. A nyní je možné, že se dočkáme alba Beatles, které nikdo neslyšel, desky Get Back, jež měla být syrová a sršet primární energií, což jsou přesně ty přívlastky, které se na Let It Be použít nedají. Ale i kdyby se mezi nimi deska Beatles nenacházela, mohlo by jít o významný objev, protože pouze z originálů se dají pořídit remastery v nejvyšší možné kvalitě.
Česká paralela
Příběh ztracených pásů však existuje i v České republice. A nejde o pár kotoučů, které se přemazali v době konce Pantonu na začátku devadesátých let. V osmdesátých letech téměř každý koncert zajímavých kapel, ajko byli Psí vojáci, natáčel Ondra Zvonař, který v závěru dekády emigroval. Ten měl doma archív stovek nahrávek, jehož osud také není známý.