Článek
K velkému bohatství mohla žena přijít koncem šedesátých let minulého století. Tehdy se sourozenci jejího tehdejšího manžela ptali, zda bude mít zájem vzít si něco z farmy, kterou se hodlají prodat. Na zdi viselo právě dílo van Gogha z roku 1885, o kterém se však rodina domnívala, že nemá žádnou hodnotu. Horellová si tak vybrala raději mosazný zvonek v hodnotě několika liber.
Zbraň, která ukončila život malíře van Gogha, půjde v Paříži do dražby
„Ten obraz mě hned zaujal. Líbil se mi, ale byl poškozený. Švagr říkal, že se na něj mám vykašlat, že nemá žádnou hodnotu a mám si vzít raději něco jiného. Tak jsem odešla s mosazným zvonkem,” vysvětluje 76letá Horellová, která dnes žije s jiným manželem.
Obraz byl toho roku prodán za několik liber v místní aukci, poté se však začaly dít věci. O několik let později jej koupil za 45 liber (1300 korun) v londýnském obchůdku jistý Luigi Grasso, jenž obraz zrestauroval a všiml si, že je na něm originální podpis umělce.
Brit se řítil s dětmi po dálnici stovky kilometrů. Kvůli levnějšímu chlebu
Ještě toho roku jej Grasso prodal za 100 tisíc liber (tři miliony korun). V roce 2001 jej koupil americký sběratel za 1,5 milionu liber (45 milionů korun) a minulý měsíc se obraz prodal v aukci za 13 milionů liber (400 milionů korun).
„Bylo mi několikrát doporučeno, abych na to nemyslela a nechala to být. Stejně s tím dávno nic nemůžu udělat. Byla jsem prostě naivní,” přiznává Horellová, která při troše štěstí mohla být většinu života zajištěná. „Dalo mi to tvrdou lekci,” dodala.