Hlavní obsah

Nahlédněte do Severní Koreje. Kavárna láká na unikátní výhled

Možnost dát si kávu a zároveň nahlédnout do nejizolovanější země na světě, nabízí kavárna, jež se nachází na břehu hraniční řeky, která odděluje Severní a Jižní Koreu. Otevřel ji tam americký řetězec Starbucks.

Kavárna s ojedinělým výhledem na KLDR u demilitarizované zóny v Jižní KorejiVideo: Reuters

Článek

Velké kavárenské řetězce se často snaží své provozovny otevírat na atraktivních místech, ideálně s ojedinělým výhledem. V Tokiu tak lze například s kávou pozorovat dění na rušné křižovatce ve čtvrti Šibuja (obecně se označuje jako Scramble Crossing), jiná firma zase nabízí kávu na Victoria Peak v Hongkongu.

K těmto a dalším podobným kavárnám se jistě brzy zařadí také podnik, který na konci listopadu otevřel známý americký řetězec Starbucks v Aegibong Peace Ecoparku. Ten leží nedaleko hlavního jihokorejského města Soulu směrem na severozápad u řeky, která tvoří hranici mezi Jižní Koreou a jeho znepřáteleným severním sousedem.

Zákazníkům se tak nabízí vcelku unikátní možnost alespoň částečně a na dálku nahlédnout do Severní Koreje, která je obecně považována za nejizolovanější zemi na světě. U kavárny se třiceti místy k sezení jsou k dispozici i dalekohledy, které dění za hranicí pomohou přiblížit. Server CNN však doporučuje přinést si vlastní kvalitní dalekohledy nebo fotografické objektivy s velkým přiblížením. V takovém případě je možné zahlédnout na druhém břehu i lidi.

Putinův dárek. Do KLDR cestoval vládním letounem lev a dva medvědi

Koktejl

Ale i při pohledu na budovy za hranicí dokáže zamrazit. Člověk ani nepotřebuje mít srovnání s nablýskaným nedalekým Soulem, aby odtušil, že v severokorejské komunistické diktatuře se pravděpodobně zastavil čas. „Přál bych si, abych se o tuto chutnou kávu mohl podělit s lidmi na druhé straně,“ řekl agentuře Reuters při otevření jeden z místních obyvatel.

Naproti tomu v Jižní Koreji se těší na nové kapitalistické příležitosti, zejména co se týče podpory cestovního ruchu. Protože ačkoliv je pohled přes řeku dost tristní, ve skutečnosti je i velice atraktivní. A to zejména proto, že podobných příležitostí, jak alespoň z dálky zahlédnout nějaký život v Severní Koreji, zkrátka moc není. Jednou z nich jsou prohlídky demilitarizované zóny, které pravidelně lákají velké množství zájemců.

Ale možná se to brzy zlepší. Severní Korea totiž již dříve oznámila, že ještě do konce roku by v omezené míře měla otevřít své hranice zahraničním turistům. Dosud totiž do země několik let nesměl vstoupit prakticky vůbec nikdo cizí, což bylo dáno nařízením vydaným při propuknutí epidemie covidu-19.

Britský zahradnický pořad je hitem severokorejské televize. Moderátorovi ale cenzurují džíny

Koktejl

Výběr článků

Načítám