Článek
Ve zhruba třičtvrtěmilionovém městě Seattlu na severu západního pobřeží USA se letos budou konat komunální volby a do boje o křeslo starosty se vydal i šestatřicetiletý Joe Molloy, jenž společně s dalšími bezdomovci žije ve stanu.
Do Seattlu se přistěhoval před zhruba pěti lety, ale v důsledku celosvětové epidemie viru covid-19 přišel o práci. A jelikož se mu včas nepodařilo sehnat novou, nemohl si již dovolit platit bydlení, a tak se zhruba před rokem ocitl na ulici.
Mezi mnoha lidmi s podobnými osudy vyslechl tolik zajímavých příběhů a osudů, až si řekl, že nepříznivou situaci ve městě zkusí změnit. A chce na to jít z té nejvyšší možné pozice, jako starosta Seattlu. Slibuje, že se ke krizi postaví čelem a bude prosazovat progresivní řešení v oblastech, jako jsou dostupné bydlení, zdravotní péče nebo mzdy pokrývající životní náklady.
Kampaň vede v podstatě přímo ze svého stanu, i když ve skutečnosti využívá i sdílenou kancelář. Svůj program podle svých slov šíří zejména prostřednictvím sociálních médií a „ústního podání“ přímo mezi lidmi, ale zároveň přiznává, že jej podporuje Seattle Solidarity Budget, což je organizace spojující několik různých občanských iniciativ zabývajících se tématy, jako jsou dostupné bydlení, přístup ke zdravotní péči nebo výše minimální mzdy.
„Je to těžké, ale lidé to vydrží,“ hodnotí stručně situaci bezdomovců a dodává, že vlastní zkušenosti s životem na ulici z něj dělají nejpovolanějšího kandidáta, který by tento problém dokázal vyřešit. V Seattlu totiž v současnosti žije kolem 16 tisíc lidí bez domova, což je podle webu The Guardian čtvrté nejvyšší číslo v celých Spojených státech, hned po New Yorku, Los Angeles a Chicagu. A Joe Molloy se to nebojí označit přímo za humanitární krizi.
From street to mayor
— The Watchdog (@TheWatchdoggs) March 28, 2025
In Seattle, 36-year-old Joe Molloy lost job and home during coronavirus. After becoming homeless, Joe began to understand problems of the homeless.
Okay, he will be better than most of the other mayors. At least he won't show us how to use garbage cans. pic.twitter.com/J9W2kWdxxq
Je si však plně vědom, že ačkoliv má bakalářský titul v oboru veřejné správy, sám tento palčivý problém vyřešit nedokáže a bude potřebovat pomoc odborníků. A to mimo jiné i proto, že nemá žádné zkušenosti s řízením velkých organizací.
Věří však, že i v současnosti je na radnici dost schopných a fundovaných lidí, jejichž spolupráce by mohla přinést kýžený výsledek. Problém je podle něj především v osobě současného starosty Bruce Harrela. Od té doby, co nastoupil do úřadu, se podle Molloye značně zvýšila četnost úmrtí bezdomovců. Problém v tomto ohledu představují také případy předávkování drogami.
Nekoncepční řešení
„Požadujeme, aby město Seattle poskytlo obyvatelům základní záruky, které zajistí základní životní úroveň a kvalitu života pro všechny lidi v Seattlu. Město upřednostňuje tresty jako prostředek, kterým se snaží zmírnit sociální problémy,“ shrnuje Joe Molloy ve svém programovém prohlášení.
Problém podle něj spočívá také v tom, že lidé, kteří poskytují bydlení sociálně slabším spoluobčanům, dostávají příspěvky od státních i federálních institucí. Tito poskytovatelé dostupného bydlení tak vlastně mají zájem na tom, aby situace na trhu s bydlením zůstávala neutěšená, protože jim zajišťuje klienty, a tím pádem i příjmy. „Ten problém se stále prohlubuje, a je proto potřeba se od tohoto systému odklonit,“ burcuje Joe Molloy.
Úřad současného starosty Harrella samozřejmě všechna Molloyova tvrzení odmítá a dokládá to i konkrétními čísly, nicméně na straně kandidáta na starostu je například i odbornice na bezdomovectví, doktorka Sara Rankinová ze Seattle University. Podle ní jsou opatření současného vedení města nedostatečná a pouze jednorázová, když řeší aktuální situace, ale nejsou provázána žádným dlouhodobějším konceptem.
Zda se kandidatura Joea Molloye setká s příznivou odezvou voličů, se však ukáže až v srpnu, kdy se v Seattlu budou konat primárky. Pokud v nich uspěje, bude pak o křeslo starosty bojovat v listopadových volbách.