Článek
Prvního z racků tříprstých podle něj objevil ornitolog Jiří Šírek a druhého pak Ondřej a Libor Nedbalovi. „Oba ptáci zde loví drobné rybičky, které zůstaly v kalužích po výlovu rybníka,“ uvedl ornitolog.
Racek tříprstý je stejně velký jako náš racek chechtavý. „Mladí ptáci se poznají podle tmavého konce ocasu, tmavého zobáku, výrazného černého pruhu na křídlech a tmavé skvrny na zadní straně krku,“ konstatoval Šafránek.
Rackové tříprstí podle něj žijí na pobřeží Severního moře a k nám se zatoulávají pouze velmi vzácně. „Například v Tovačově se naposledy objevili v letech 2012 a 2020,“ poznamenal ornitolog.
Rybníky a štěrkovny u Tovačova patří mezi nejvýznamnější ornitologické lokality v České republice. Každoročně zde pozorovatelé ptáků objevují vzácné nebo ojediněle se vyskytující druhy. Pozorovat některé z nich je možné i nyní.
„Je to například potápka žlutorohá, potáplice malá a potáplice severní. Z bahňáků pak koliha velká, vodouš tmavý a stovky čejek chocholatých. Mimo u nás běžné racky chechtavé a bělohlavé se zde zdržuje i racek stříbřitý, žlutonohý a bouřní,“ doplnil Šafránek.