Článek
Vědci, jejichž studii otiskl časopis Science, zkoumali maximální teploty, kterým byly horniny z meteoritů vystaveny. Někteří odborníci se domnívají, že na čtvrté planetě naší sluneční soustavy kdysi panovaly natolik teplé podmínky, které umožňovaly, aby po ní tekla voda.
David Shuster z Kalifornského technologického ústavu a Benjamin Weiss z Technologického institutu v Massachusetts ale tvrdí, že neexistují důkazy, že na Marsu bylo někdy nějak výrazně teplo. V současnosti teploty u rovníku dosahují 55 stupňů Celsia pod nulou.
Výzkum meteoritů objevených v Egyptě
Výzkum byl založen na studiu dvou ze sedmi meteoritů, které na Zemi spadly z Marsu a které byly objeveny v Egyptě. Dvojice expertů na základě řady analýz sestavila jejich "teplotní historii", aby mohla odhadnout maximální teplotu, které byly vystaveny.
Jeden ze zkoumaných meteoritů Mars opustil asi před jedenácti milióny let. Během doby, kterou byl na planetě, podle vědců nebyl víc než 3,5 miliardy let vystaven teplotám vyšším než bod mrazu.
"Náš výzkum neznamená, že tam po delší dobu nebyla nějaká místa s vodou, ukazuje však, že tam nebyly po dobu čtyř miliard let velké oblasti s volnou stojatou vodou," upřesnil Shuster. Útvary, které se zdají být vzniklé činností vody, podle něj proto musely vzniknout v krátkých časových úsecích.