Hlavní obsah

Muzeum ve Zlíně vystavuje svatební šaty manželky Tomáše Bati i kostýmek Ivany Trumpové

Zlín

Jak se měnily svatební šaty v průběhu posledních dvou set let, se svým návštěvníkům rozhodlo ukázat muzeum Jihovýchodní Moravy ve Zlíně. Mezi nejvzácnější kusy výstavy s názvem Zlínské nevěsty patří šaty, které na svatbách svých přátel nosily Ivana Trumpová i její dcera Ivanka, a replika svatebních šatů manželky Tomáše Bati.

Muzeum ve Zlíně vystavuje svatební šaty manželky Tomáše Bati i kostýmek Ivany TrumpovéVideo: Novinky

Článek

Vystaveno je na 46 svatebních šatů a kostýmků, které reprezentují různá období od začátku 19. století až po současnost. „Můžeme sledovat v tom oděvu, jak se měnil materiál. Na začátku 19. století jsou šaty z drahých materiálů, jako je hedvábí, ta nejbližší doba se už vyznačuje syntetickými materiály, jako je silon,“ vysvětlila pracovnice oddělení muzejní pedagogiky Baťova institutu Adéla Šimová.

Foto: Novinky

Muzeum vystavuje desítky svatebních šatů

Jedny z nejstarších a nejvzácnějších kusů, jaké muzeum vystavuje, jsou součástí sbírky z pozůstalosti Marie Fisherové-Kvěchové, pražské malířky a ilustrátorky. Některé z jejich šatů se datují až do roku 1800. „Raritou je také replika svatebních šatů Marie Menčíkové, později Baťové, manželky Tomáše Bati, která se vdávala roku 1912. Návštěvníci mohou porovnat repliku s dobovou fotografií z té svatby,“ dodává Šimová.

Mezi modernější kusy se řadí kostýmek bývalé manželky amerického prezidenta Donalda Trumpa z 80. let. Ivana Trumpová jej oblékla na svatbu svých přátel. Vystavovány jsou i šaty, které nosila její dcera Ivanka Trumpová na svatbě své kamarádky v roce 2010.

Foto: Novinky

Detail šatů od Marie Fisherové-Kvěchové, pražské malířky a ilustrátorky

Kromě šatů jsou vystavovány i dobové doplňky a výbava jak pro nevěsty, tak pro ženichy. Dominantou dle Šimové je historický kočár z roku 1871, který dopravoval svatebčany do kostela. „Dále si návštěvníci mohou prohlédnout, jak vypadala dobová ložnice ve 20. letech 20. století, a také se mohou podívat, jak vypadalo svatební menu v dřívějších dobách a jak se liší od toho, co na svatbách můžeme konzumovat dnes,“ popisuje součásti výstavy Šimová.

Foto: Novinky

Svatební kočár z roku 1871

Muzeum připravilo pro návštěvníky i doprovodný program v podobě dílen, ve kterých si mohou vyrobit doplňky pro slavnostní události nebo si vyzkoušet vyšívání. Dílny jsou naplánovány na červenec a srpen. Celá výstava potrvá až do 1. října letošního roku a lidé ji mohou navštěvovat od 10 do 18 hodin všechny dny v týdnu kromě pondělí.

Výběr článků

Načítám