Článek
Testy farmaceutické firmy využívaly ke svým měřením měřič mozkové aktivity, který ukazoval, jaký typ zvuku testované subjekty vzbudí nejčastěji a nejspolehlivěji, či naopak nejméně. Výsledky ukázaly, že základním faktorem je pohlaví testovaného subjektu, které výrazně ovlivňuje veškeré další výsledky.
Muže takřka neprodleně probudí zvuk blízko houkajícího alarmu od auta. I hučící vítr a dokonce i bzučení mouchy vzbudí muže spíše než brečící dítě. Ba co víc, brečící dítě se u mužů neumístilo ani v desítce zvuků probouzejících člověka nejsnáze. Tvrdí to aspoň studie Lemsip Max All Night Cold & Flu Tablets.
Přes polovinu lidí se v noci budí
Testy expertů ve vědecké laboratoři MindLab proběhly jako součást velké studie zabývající se tím, jak důležitý je ničím nerušený noční spánek. Testovaní lidé byli uvedeni do stavu spánku a poté jim byly přehrávany různé zvuky a testy EEG ukazovaly, nakolik ruší běžnou mozkovou aktivitu.
Další testy například ukázaly, že 29 procent všech dospělých je vyrušeno ze spánku pětkrát až sedmkrát týdně a dalších 27 procent je něčím násilně vzbuzeno jednou či dvakrát týdně. Ženy jako nejčastější důvod uváděly partnerovo chrápání. Zvuk brečícího dítěte však účinkoval na ženy během spánku nejsilněji.