Hlavní obsah

Muž z Floridy se po více než 60 letech dozvěděl, že není občanem USA

Jimmy Klass žije ve Spojených státech již od roku 1959. Chodil tam do školy, pracoval, oženil se, měl děti, platil daně a jako hrdý Američan také volil. Jenže když si zažádal o penzi, úřady mu sdělily, že americkým občanem není. Tahanice s tím spojené trvají už čtyři roky.

Foto: Profimedia.cz

Ilustrační foto

Článek

Americká média upozornila na pozoruhodný příběh dnes šestašedesátiletého Jimmyho Klasse, jenž žije ve floridském městě Clearwater. Prakticky celý život prožil ve Spojených státech, a přestože jeho otec byl Američan, podle úřadů Jimmy v zemi žije v podstatě nelegálně.

Jeho matka totiž byla Kanaďanka a sám Jimmy se narodil v Kanadě. Když mu však byly zhruba dva roky, rodina se v roce 1959 přestěhovala do Spojených států. Dá se tak říci, že Jimmy si první dva roky v Kanadě vlastně ani nemůže pamatovat. Různých národností svých rodičů si byl samozřejmě vědom, ale až donedávna žil v přesvědčení, že díky otci má dvojí občanství.

Toto přesvědčení však vzalo zasvé v roce 2020, kdy mu měly začít chodit sociální příspěvky, které by se daly označit za penzi. Úřady mu totiž sdělily, že na ně nemá nárok, protože není americkým občanem. Aby však podivností nebylo málo, tak nejprve úředníci penzi schválili, písemně mu oznámili její výši, a dokonce uvedli přesný den, kdy mu přijde poprvé.

Když se však začaly věci značně komplikovat, vyhrabal Jimmy všechny dokumenty, které za život nastřádal, aby dokázal, že v USA žije celý život a měl by mít státní příslušnost po otci. „Jste už hodně staří, když najdete dokonce ještě papírový řidičák,“ komentoval to se smíchem.

Bezdomovec prodával kávu, úřady mu to zatrhly. Lidé se mu složili na kavárnu

Koktejl

Paradoxní pak jsou zejména skutečnosti, že Jimmy v průběhu života dostal i číslo sociálního pojištění a právě i řidičák, tedy dokumenty, které v podstatě fungují jako občanský průkaz, a tedy potvrzují také státní příslušnost. Mimo to byl Jimmy přijat k námořnictvu, kam ovšem nakonec nenastoupil, a také dostal schválení k práci u policie. Vedle toho si celý aktivní život platil zmíněné sociální pojištění a samozřejmě i daně.

A dokonce mu úřady vystavily i voličský průkaz. „Volím už přes 40 let, takže teď mám asi dost problémů,“ naráží Jimmy na skutečnost, že každý, kdo není občanem USA, se každou účastí v amerických volbách dopouští trestného činu.

Dlouhé průtahy

Když vypluly problémy s jeho občanstvím na povrch, požádal Jimmy formálně o dodatečné udělení občanství, ale jeho žádost byla zamítnuta. Úředníci argumentovali tím, že se nepodařilo přesvědčivě prokázat, že jeho otec žil ve Spojených státech deset let před Jimmyho narozením, což je jedna z podmínek pro získání občanství po jednom z rodičů.

Úřady se k tomuto případu staví dost vlažně a podle všeho samy nevědí, co s ním. Na jednu stranu tvrdí, že Jimmy na americké občanství zkrátka nárok nemá, ale na stranu druhou neumějí vysvětlit, jak tedy mohl získat například ono sociální pojištění. Není prý jisté, zda v té době naplatily nějaké jiné podmínky.

Tato anabáze se tak táhne až do dnešních dnů a Jimmy si najal mimo právníků například také genealogy, aby dokázali, že jeho otec byl skutečně řádný Američan. Nikdo však neví, jak dlouho to ještě potrvá. Již nyní však Jimmy Klass předpokládá, že pokud tato kauza nakonec nedopadne v jeho prospěch, tak se po celém životě stráveném v Americe přestěhuje do Kanady.

Dopřál si dlouhou dovolenou, po návratu zjistil, že je úředně mrtvý

Koktejl

Výběr článků

Načítám