Článek
V roce 2016 byla jeho otci diagnostikována rakovina v terminálním stadiu. James z kalifornského Oaklandu byl rozhodnutý co nejlépe využít zbývající čas, který mu s otcem zbýval. „Udělal jsem s ním projekt orální historie a strávil jsem hodiny audio nahráváním jeho životního příběhu,“ řekl James pro BBC.
S cílem uchovat živé vzpomínky a milovanou osobnost svého otce se pustil do nového projektu. Takové využití umělé inteligence se již dlouho objevuje ve sci-fi literatuře, vývoj technologií se nyní přibližuje možnosti analogického využití i v reálném světě.
V roce 2019 James proměnil svého chatbota v aplikaci a založil firmu s názvem HereafterAI, která umožňuje uživatelům udělat totéž pro své blízké.
Umělá inteligence na český způsob. Chystá se chatbot Honza
Dodává, že chatbot sice neodstranil bolest ze smrti otce, ale dává mu „víc, než by jinak měl“. Nepovažuje to za útěk do mlhavé vzpomínky, ale vnímá to spíše jako interaktivní sborník, na který se může kdykoliv obrátit.
Uživatelé aplikace HearafterAI mohou nahrát fotografie svého blízkého, které se při používání objeví na obrazovce jejich chytrého telefonu nebo počítače.
Kultura dobrého umírání
Jihokorejská umělá inteligence DeepBrain jde ještě dál. Vytváří avatara člověka na základě videozáznamu, přičemž natáčí hodiny videa a zvuku, aby zachytila jeho tvář, hlas a způsoby chování. Tento způsob firma vnímá jako formu „živého odkazu“, který by podle společnosti mohl rozvinout kulturu „dobrého umírání“.
Psycholožka Laverne Antrobusová však upozorňuje, že s těmito technologiemi je třeba zacházet opatrně. „V době zvýšených emocí je třeba dbát velké opatrnosti. Ztráta je něco, co vás zaskočí. Můžete si myslet, že už jste v pořádku, a pak vás vrátí zpátky. Představa, že byste zase mohli slyšet hlas zesnulých blízkých může být matoucí,“ vysvětluje.
Antrobusová dodává, že lidé by neměli spěchat s používáním chatbota zesnulé blízké osoby. Způsob truchlení je pro každého specifický. Zároveň upozorňuje, že lidskou podporu jako pocit blízkosti a péče nelze nahradit.