Článek
Případ vyřešili lékaři už v roce 2012, v detailní studii ho ale zveřejnili až v pátek v odborném magazínu Genome Biology.
Kromě bolestí hlavy si muž stěžoval ještě na změnu v čichu a časté záchvaty. Magnetická rezonance odhalila v jeho mozku útvar, který vypadal jako léze tkáně. Lékaři si však lámali hlavu s jejím původem. Ještě více je pak překvapilo, když zjistili, že se útvar hýbe. Skeny během čtyř let ukázaly, že se posunul o minimálně pět centimetrů.
Lékaři během zmíněných čtyř let provedli několik biopsií a testovali muže na mnoho nemocí. Až v roce 2012 objevili v mozkové tkáni pozůstatky asi deseticentimetrové larvy. Jakmile znali diagnózu, předepsali muži léky, které parazita zabily. Jejich pacient se pak plně uzdravil.
Jednalo se o tasemnici druhu Spirometra erinaceieuropaei, jež byla ve světě zaznamenána od roku 1953 pouze ve 300 případech. Ve Velké Británii se jednalo o vůbec první případ.
Vzhledem k vzácnosti tasemnice se ví jen málo o jejím životním cyklu. Předpokládá se však, že se do těla člověka může dostat nechtěnou konzumací miniaturních korýšů ve vodě, ze syrového masa nebo z obkladů ze syrového žabího masa, které se podle listu The Telegraph často používají v Číně ke zklidnění bolavých očí.
Není jasné, jak mohl být pacient infikován, je však čínského původu a často se vracel do své rodné země. „Nečekali jsme, že bychom mohli ve Velké Británii narazit na takovouto infekci, ale časté cestování po celém světě způsobuje, že se občas objeví i netradiční paraziti,“ řekla autorka studie doktorka Effrossyni Gkrania-Klotsasová.
Lékařům se podařilo získat genom tasemnice, který teď podrobí dalšímu zkoumání a pokusí se zjistit více o tomto málo známém parazitovi.