Hlavní obsah

Mříže na jeskyních u Labe odradily dobrodruhy a pomohly netopýrům

2:51
2:51

Poslechněte si tento článek

Vchody do čtyř jeskyní uvnitř unikátního skalního reliéfu podél kaňonu Labe, v úseku mezi Děčínem a Hřenskem, uzavřely před čtyřmi lety bytelné mříže. Nechali je sem nainstalovat pracovníci Správy národního parku České Švýcarsko. Cílem bylo poskytnout klid zimujícím koloniím netopýrů. Dlouhodobý monitoring v jeskyních ukázal, že rozhodnutí bylo správné.

Foto: Správa národního parku České Švýcarsko - Jan Kašpar

Netopýr velký v jedné z jeskyní v národní přírodní rezervaci Kaňon Labe

Článek

Oznámila to správa národního parku. „Počet netopýrů přezimujících v přirozených jeskyních v kaňonu Labe se na vybraných stanovištích od roku 2020 až ztrojnásobil,“ uvedli ochránci přírody na svém webu.

„Klid během zimního spánku je pro netopýry otázkou přežití. Pokud dojde k probuzení netopýra v důsledku vstupu lidí do jeskyně, spotřebuje veškeré zásoby energie a kvůli vysílení uhyne,“ řekl ředitel Správy národního parku České Švýcarsko Petr Kříž. „Proto je velmi důležité dodržovat pravidla pro návštěvu národní přírodní rezervace, která jsou podobná režimu klidového území v našich národních parcích,“ dodal.

Foto: Správa národního parku České Švýcarsko - Jan Kašpar

Monitoring netopýrů

Například v jeskyni Přátel přírody napočítali ochránci vloni v zimě přes osmdesát zimujících netopýrů. Před instalací mříže v roce 2020 jich tu přitom zimovaly jen necelé tři desítky a tři roky předtím měli ochránci přírody ještě snadnější počítání. Netopýrů tu tehdy bylo jen patnáct.

Milovníci adrenalinu a zážitkové agentury

Suťové jeskyně v národní přírodní rezervaci Kaňon Labe nebyly ani před uzavřením obvyklým cílem běžných návštěvníků. Vstupování do nich je totiž poměrně nebezpečné, takže je vyhledávali spíše milovníci adrenalinových zážitků. I přesto, že se zimní vstupy týkaly úzkého okruhu lidí, na počet zimujících netopýrů to mělo negativní vliv.

Foto: Správa národního parku České Švýcarsko - Václav Sojka

Kaňon Labe v úseku mezi Děčínem a Hřenskem je národní přírodní rezervací.

Že jde o zimoviště těchto savců, upozorňovaly u jeskyní informační tabulky. Návštěvníci je ale podle ochránců přírody ignorovali. Na internetu se navíc opakovaně objevovaly inzeráty zážitkových agentur, které do jeskyní v národní přírodní rezervaci kaňon Labe nabízely výpravy. To všechno vedlo k rozhodnutí o uzavření jeskyní.

Foto: Správa národního parku České Švýcarsko - Tomáš Salov

Jedna z instalovaných mříží má hmotnost téměř 200 kilogramů, těžkým terénem ji na podzim roku 2020 přenášelo několik ochránců přírody. Do vstupu jeskyně byla nainstalována tak, že je zvenčí téměř neviditelná.

Kaňon Labe je z pohledu výskytů netopýřích druhů významnou oblastí České republiky. Z 27 druhů těchto létajících savců, které se vyskytují v Česku, jich v kaňonu Labe bylo zaznamenáno hned 24. Ochránci přírody je v Kaňonu Labe systematicky sledují od roku 1995, tedy již plných 30 let.

Výběr článků

Načítám