Článek
„Dostat jej ven nebyla žádná sranda. Naštěstí měl mladík s sebou přítele, který mu zavolal pomoc. Kdyby jej ale neměl, k mobilu by se nedostal a celá záležitost pro něj mohla skončit tragicky,“ řekl Právu velitel adamovské jednotky Sboru dobrovolných hasičů Petr Kupka.
Hodinové betonové sevření
Když se mladík vsoukal do otvoru a zjistil, že dál už to nejde, snažil se mu pomoci kamarád. Tahal jej za nohy ven, jenže to nešlo. Po dvaceti minutách to vzdal s tím, že raději zavolá hasiče. Ti nejprve obložili tělo mladíka ve střílně plachtou, aby jej nezranili, a teprve pak sbíječkou opatrně rozšířili úzký otvor. Starý kryt z padesátých let je zavřený a dveře měl svařené.

Hasič se sbíječkou opatrně zvětšuje otvor střílny, aby dostal ven zaseknutého mladíka.
„Sváry na dveřích jsme museli odbrousit. Teprve pak jsme se dostali dovnitř. Mladíka jsme po rozšíření střílny vtáhli dovnitř. V betonovém sevření byl hodinu. Vyvázl bez zranění a odešel bez potíží po svých. Myslím, že na tuto zkušenost dlouho nezapomene,“ doplnil Kupka.
O kuriózním výjezdu, samozřejmě bez uvedení informací k mladíkovi, informují adamovští hasiči na sociální síti Facebook, kam přidali i snímky z netradiční operace. Pod příspěvkem přibývají úsměvné komentáře. Podle některých názorů je mladík žhavým adeptem na Darwinovu cenu z kategorie přeživší. Jde o ironické ocenění pro lidi, „kteří se zasloužili o zlepšení lidského genofondu tím, že se z něj sami odstranili, a to hloupým způsobem“. Cena je pojmenována po slavném Charlesi Darwinovi, který je zakladatelem evoluční biologie.
Podzemí láká, ale vstup je nebezpečný
V Adamově sídlil za socialismu podnik Adamovské strojírny, který patřil k největším strojírenským firmám na Moravě. Vyráběl čerpací techniku a tiskařské stroje a měl také utajovanou vojenskou výrobu. Do roku 1989 se v ní vyráběly protitankové střely Tandem. Po sametové revoluci byla výroba zrušena, později se ji ani přes snahy státu už nepodařilo obnovit.
Právě kvůli tajné vojenské výrobě je pod jedním z kopců v Adamově obří kryt, který měl v případě války Východu a Západu pojmout stovky zaměstnanců. V souvislosti s výrobou byly v padesátých letech postaveny v zalesněných stráních i vojenské bunkry se střílnami.
Adamov leží v Moravském krasu, v němž bylo dosud objeveno přes 1130 jeskyní. Jen zlomek z nich je zpřístupněn veřejnosti. Do mnohých je vstup zazděný či uzavřený poklopy či dveřmi. Přesto jsou velkým lákadlem pro ty, kteří si chtějí zkusit práci speleologů.
Někteří neváhají, riskují a pokoušejí se prolézt do podzemí. Například v Josefovském údolí je přímo na turistické stezce zazděná jeskyňka s krystaly. V minulosti se do ní soukali zvědavci přes neuvěřitelně malý otvor v malém otvoru ve vyzdívce. Jeskyňáři pravidelně vstupy kontrolují.