Článek
Obyvatelé blíže nespecifikované obce na východě indonéského ostrova Borneo téměř dva roky ilegálně chovali jako domácího mazlíčka orangutana. Našli ho při práci na poli, když se tam mládě objevilo bez matky.
Namísto předání kompetentním institucím si ho odnesli domů, kde s ním nakládali jako s malým dítětem, například ho koupali nebo oblékali do dětského oblečení. S výživou si nedělali starosti a krmili mládě naprosto nevhodnou stravou, obsahující mimo jiné hodně mléka, plody mangostanu a občas mu naservírovali i rýži.
Populace všech druhů orangutanů v posledních letech značně klesají a nemůže za to pouze ilegální „domácí“ chov. Velký vliv má například i pěstování palmy olejné na plantážích. Orangutani jednak kácením lesů přicházejí o přirozené životní prostředí a jednak si na plantáže chodí pochutnávat na mladých rostlinách, za což je lidé zabíjejí.
Podle organizace WWF zbývá ve volné přírodě již jen lehce přes sto tisíc orangutanů bornejských, necelých čtrnáct tisíc orangutanů sumaterských a pouze zhruba osm set jedinců orangutana tapanulijského.