Článek
Samice Malaya porodila již 1. prosince, od té doby ale panoval v Pavilonu hrošíků režim absolutního klidu a matka s mladým samcem zůstávali striktně ve dvou zázemních boxech.
„Vše zatím probíhá bez komplikací a my začínáme zkoušet matku s mládětem pouštět do expoziční stáje,“ říká vrchní chovatelka Monika Darvašová.
Dodává, že jde o naprosté samotáře, takže při odchovu bylo potřeba zajistit, aby se kolem mláděte vyskytovalo co nejméně pachů jiných hrošíků. Hrošík však v zázemí zůstával také proto, že byl tak malý, že by se nedostal po schodech z bazénu v expoziční stáji. Nyní to již zvládne.
„Bude důležité sledovat, jak samice reaguje na střídání v expozici s dalšími hrošíky,“ vysvětluje Monika Darvašová. Hrošíci jsou totiž velmi nesnášenliví a při rozrušení z jiného pachu nebo například hluku by mohlo dojít k ohrožení zdárného odchovu.
V posledním roce se ve světových zahradách narodilo pouze dvanáct mláďat hrošíka liberijského, přežila jich pouze část. V českých zoo není mládě hrošíka k vidění nikde.
Situace tohoto druhu ve volné přírodě se navíc dramaticky zhoršuje a jeho chov je velmi náročný a nákladný, takže chovatelská základna není příliš velká, uvádí ve své zprávě Safari Park Dvůr Králové.