Hlavní obsah

Mláďata sokolů z komína pardubické chemičky vypadají jako plyšáci

Pardubice

Kriticky ohroženým sokolům stěhovavým se letos poprvé podařilo vyvést mláďata na komíně pardubického výrobního závodu Paramo. Pro sokolí pár to byla jejich první mláďata. Tři malí sokolíci se vylíhli koncem dubna a v půli května je ornitologové opatřili identifikačními kroužky.

Kroužkování sokolů na komíně pardubického ParamaVideo: Nadace Orlen Unipetrol

Článek

Rodiči malých dravců, kteří ale nyní připomínají spíš plyšáky, jsou dva roky stará samička z pražského Motola a o rok starší sameček z Mladé Boleslavi.

Závod Paramo patří do skupiny Orlen Unipetrol. Budka pro zahnízdění byla na komíně vyvěšena loni v únoru. „Letos je to poprvé, kdy tu máme potvrzené úspěšné hnízdění sokolů. Loni jsme přes fotopast měli možnost pozorovat zájem sokolů o tuto budku, ale k hnízdění nakonec nedošlo. Letos ale ornitologové zjistili, že tam samice snesla hned čtyři vejce,“ uvedla ředitelka Nadace Orlen Unipetrol Lucie Pražáková.

Sokolí sezona vyšla podle ní do měsíců, kdy se na komíně měly dělat údržbové práce, ty ale počkají. „Zajistili jsme ale odložení prací na komíně tak, aby výchova mláďat nebyla ohrožena a mladí dravci mohli růst a učit se létat podle svého přirozeného tempa,“ doplnila Pražáková.

Orlům se letos na Vysočině daří

Věda a školy
Foto: Nadace Orlen Unipetrol

Tři mláďata sokolů z komína pardubického Parama

Samička a dva samečci

Sokolí samice svá vejce zahřívala vlastním tělem necelý měsíc, dokud se nevyklubala mláďata. Následně sokolím rodičům začal kolotoč starostí, a to zejména se sháněním dostatku potravy, protože mláďata, v tomto případě samička a dva samečci, ke svému viditelně rychlému růstu potřebují dostatek živin.

„Potrava sokolů v jednotlivých areálech se velmi liší, záleží na nabídce. Někde dominují holubi a přítomnost sokola může populaci v areálech často nežádoucích holubů snížit. Nikdy ale nedojde k tomu, že by holuby úplně vyhnali či vylovili. Přítomnost sokola nevede k vyhynutí kořisti, ale k ozdravení její populace a rozvoji obranného chování, na což musí sokoli zpětně reagovat přizpůsobením taktiky lovu. Jsme tedy svědky neustálého závodu mezi predátorem a jeho kořistí,“ popsal ornitolog Václav Beran ze sdružení Alka Wildlife, která se o sokoly stará.

Alka Wildlife ve spolupráci s firmou sleduje sokoly stěhovavé v jejích výrobních areálech již od roku 2011. Aktuálně se tak děje skrz Nadaci Orlen Unipetrol, jejímž hlavním posláním je podpora vzdělávání a popularizace vědy.

Foto: Nadace Orlen Unipetrol

Tři mláďata sokolů z komína pardubického Parama

Komín v pardubickém Paramu není jediným, kde sokoli úspěšně zahnízdili. Například ve výrobním závodě v Kralupech nad Vltavou samice snesla v polovině března vajíčka, ze kterých se na konci dubna vyklubala tři mláďata. Loni tamtéž sokolí pár odchoval čtyři mladé sokoly.

Tři mladé se podařilo odchovat také sokolím rodičům na komíně teplárny v litvínovské rafinerii, kde sokoli vyvedli mladé již potřinácté.

Na komínu na jihu Čech se ve výšce 120 metrů vylíhla čtyři sokolí mláďata

Koktejl
Foto: Nadace Orlen Unipetrol

Tři mláďata sokolů z komína pardubického Parama

Související témata:

Výběr článků

Načítám