Článek
Trickett byl zraněn během první světové války na západní frontě. Německý protivník na něj z blízka vystřelil, kulka se však odrazila od mince v náprsní kapse. Jednalo se o jednu penny, tedy obdobu britského halíře.
Minci měl Trickett z důvodu, aby mu na daleké frontě připomínala kousek domova. Pravdou však je, že předměty si do náprsních kapes dávali vojáci cíleně, právě s nadějí toho, že by je mohly uchránit od nepřátelských kulek.
O věku zalhal
Vojín, jehož oba bratři na frontě padli, se vrátil živý zpět do vlasti a s sebou si na památku velkého štěstí nesl zdeformovanou minci. Tu nyní objevila Trickettova pravnučka.
Podle válečného odborníka Adriana Stevensona je mince krásným důkazem o tenké hranici mezi životem a smrtí během války, do níž Trickett vstoupil pravděpodobně podvodem.
Aby mohl nejmladší z bratrů následovat svoje starší sourozence, má se za to, že lhal o svém věku, k čemuž mu měla pomoct i jeho starší vizáž. Ze tří sourozenců se zpět na Ostrovy vrátil pouze on.
Otec osmi dětí
Lhaní o věku bylo pro britské chlapce poměrně obvyklé. Pro mladé hochy byla čest bránit svoji vlast ve válce, i když si zřejmě mnohdy neuvědomovali, jak blízko je může čekat smrt.
ČNB vydala zlatou minci ke stému výročí československé měny |
---|
Poslechněte si poslední zvuky první světové války |
Trickett vlivem zranění ztratil sluch v levém uchu a rovněž měl problémy s rovnováhou. Přesto se po válce stal otcem osmi dětí a historka z války se stala rodinným dědictvím.
Mince nyní společně s válečnými medailemi poputuje k novému majiteli, který tak získá autentickou vzpomínku.