Článek
Nová studie, kterou provedla Americká geologická inspekce, poukázala na stále horší a horší životní podmínky ledních medvědů. Jedna z označených samic musela nedaleko Aljašky uplavat dokonce přes 675 kilometrů, aby se dostala na další vhodnou kru v oblasti. Přišla nejen o pětinu své tělesné váhy, ale také o svého ročního potomka.
Medvědice byla vybavená speciálním GPS obojkem, díky kterému mohli vědci přesně sledovat její pohyb po dobu dvou měsíců.
O ledních medvědech je známo, že často plavou velké vzdálenosti mezi jednotlivými krami. Vědci se ale obávají, že kvůli globálnímu oteplování se tyto vzdálenosti stále zvětšují a zvířata na to nejsou připravena.
"Schopnost extrémně dlouhé plavby na obrovské vzdálenosti, kterou tímto potvrzujeme, může ledním medvědům pomoci vyrovnat se s úbytkem ledu v arktických oblastech. Naše studie nicméně indikuje, že podobné extrémně dlouhé plavby jsou pro lední medvědy energeticky obrovsky náročné a zhoršují jejich zdraví pro další reprodukci," stojí ve studii publikované v magazínu Polar Biology.