Článek
Od loňska v ZOO Bojnice testují opakovaně různě zabezpečené kontejnery. „Prioritou je, aby se medvěd do komunálního odpadu nedostal. Testování v praxi ukáže odolnost kontejneru,“ říká Jaroslav Slašťan ze zásahového týmu pro medvěda hnědého.
Cílem je vyrobit nádobu na odpad, do které se medvědi nedostanou. Zákon o odpadech totiž ukládá 360 obcím na Slovensku, aby zabezpečily odpad právě před těmito zvědavými šelmami. Zákon však nespecifikuje formu zabezpečení.
Testy jsou zajímavé i kvůli sledování medvědí inteligence. Umožní odborníkům zjistit, zda medvědi dokážou zdolat danou konstrukci.
Z vandalů na hřbitově v Ružomberku se vyklubala medvědice s mláďaty
Mluvčí ZOO Bojnice Andrea Klasová uvedla, že posláním zoologických zahrad není jen chov ohrožených druhů zvířat, ale také pomoc zvířatům žijícím ve volné přírodě. „Naši medvědi vlastně můžou pomoct medvědům žijícím ve volné přírodě tím, že takovéto zařízení otestují,“ uvedla Klasová.
Maroš Voronič ze společnosti, která zabezpečení kontejnerů na odpadky vyvíjí, považuje tyto testy za nejefektivnější. Obyčejně se kontejnery testují maximálně několik hodin, v zoologické zahradě Bojnice je ale kontejner vystavený náladám medvědů i několik dní.
„Testujeme minimálně týden, takže medvědi mají mnohem víc času na to, aby dokázali zdolat jakoukoli konstrukci a zábranu. Zatím se jim to velmi daří,“ dodala mluvčí ZOO Bojnice.