Článek
„Přeji si, aby moje panenka dětem ukázala profese, o kterých možná nevědí, jako je vakcinologie,“ uvedla vědkyně Sarah Gilbertová.
Vakcinoložka začala v oxfordských laboratořích vyvíjet přípravek na začátku roku 2020, kdy se koronavirus SARS-CoV-2 poprvé objevil v Číně. Její vakcína od Oxfordu/AstraZeneky je nyní podle BBC nejpoužívanější očkovací látkou na světě, dávky dostalo přes 170 zemí.
„Chci inspirovat nové generace dívek ke kariéře v oborech přírodních věd a doufám, že děti, které mou Barbie uvidí, si uvědomí, nakolik je kariéra ve vědě důležitá pro svět kolem nás,“ uvedla Gilbertová, které její zmenšená verze nejprve připadala velmi zvláštní.
Kromě Gilbertové si zvěčnění v podobě zhruba 30 centimetrů velké panenky podle stanice Sky News vysloužily i sestra na pohotovosti v New Yorku Amy O'Sullivanová, která ošetřovala tamního prvního pacienta s covidem-19, lékařka Audrey Cruzová z Las Vegas a torontská psychiatrička Chika Stacy Oriuwaová, které bojovaly proti diskriminaci a rasismu.
Wimbledon zatleskal vestoje britské vědkyni, která vyvinula AstraZeneku
Panenku dostala rovněž výzkumnice Jacqueline Goes de Jesusová, jež vedla tým sekvenující genom brazilské varianty covidu-19, a doktorka Kirby Whitbyová, spoluzakladatelka společnosti, jež vytvořila pratelné a znovupoužitelné chirurgické pláště pro doktory.
Hračkářský gigant Mattel v posledních letech vydal několik sérií panenek Barbie, kterými reaguje na kritiku, že vytváří nerealistické ideály ženské krásy. Společnost nyní nabízí širokou škálu panenek různých odstínů pleti a typů postav, jež mají přesah oproti původnímu modelu z roku 1959. Tehdejší první panenka na sebe vzala podobu blonďaté a štíhlé bělošky.