Článek
Zvíře bylo objeveno minulý týden u pašeráka při zátahu v severovýchodním indickém státě Urísa.
Jak velí pravidla, byl muž jménem Singu Baske před předvedením k soudu nejprve otestován na koronavirus. Testy mu vyšly pozitivní, což znamenalo izolaci nejen pro pašeráka, ale i karanténu pro zhruba osm kilogramů vážící dvouleté zvíře.
Kvůli možnému přenosu covidu-19 mezi lidmi a těmito vzácnými a ohroženými zvířaty pak v pondělí udělali testy i luskounovi. Jak dopadly, zatím není známo.
Nemocný luskoun měl novoroční štěstí. Místo u pašeráka skončil v přírodě
Pokud by vyšly pozitivně, zůstane luskoun v péči úřadů, dokud nepřestane vykazovat nákazu. V opačném případě bude zvíře navráceno do volné přírody, konkrétně do rezervace Similipal, kde ho pašerák odchytil.
Za vybíjením zvířat stojí tradiční čínská medicína
Přestože byl v roce 2016 obchod s luskouny zakázán celosvětově, poptávka po jeho šupinách a mase je stále velká, zejména na černém trhu v Číně. Vysušené či opečené šupiny slouží v tradiční čínské medicíně jako prostředek na zmírnění paralýzy, k podpoře laktace či proti hnisu.
Koronavirus na člověka nejspíš přenesli luskouni
Maso luskouna je navíc v řadě zemí stále považováno za delikatesu, i proto je zvíře považováno za jeden z možných mezičlánků přenosu nového koronaviru SARS-CoV-2 z netopýra na člověka.
Luskouni bývají žádaným zbožím na takzvaných mokrých trzích. Tam se nabízí čerstvé maso podléhající zkáze a zároveň jsou tamní hygienické podmínky často nedostatečné. Proto bývají tyto trhy často označovány za původ zoonóz – tedy infekcí přenosných mezi zvířaty a lidmi. Wuchanské mokré tržiště je stále považováno za jedno z možných epicenter současné pandemie.