Článek
Kdyby paní Wang žádala o rozvod, přišla by o své společenské postavení a finanční zajištění. Proto si najala protřelou čtyřicátnici, jejímž úkolem bylo velmi diskrétně a lstivě získat důvěru vetřelkyně a pak ji přesvědčit, aby záletného manžela opustila.
Během dvou měsíců se dlouhodobý vztah manžela k milence zhroutil. Paní Wang za tyto služby zaplatila v přepočtu 1,46 až 1,8 miliónu Kč. To je nejméně 70krát více, než činí průměrný měsíční příjem v jihočínské provincii Kuang-tung, kde žije.
„Myslím, že to za to stálo. Jsem spokojena,“ prohlašuje. Dokonce se nyní také chce stát agentkou odrazující milenky. „Tímto způsobem bych mohla pomáhat jiným ženám ochránit rodinu a jejich práva,“ říká.
Je to velký trh
V Číně, kde prudce roste počet rozvodů a případů nevěry, je tento trh velmi slibný. Agentura Wej-čching, jejíž služby paní Wang využila, má v celé zemi 59 poboček a nabízí také konference a právní poradenství zdarma. Její zakladatel, osmačtyřicetiletý Šu Sin, má na povel 300 agentů.
„Mým cílem je zabránit rozvodům,“ ujišťuje Šu Sin ve své přepychové pekingské rezidenci. „Každoročně takto zachráníme 5000 manželství,“ tvrdí.
Jeho agenti, kteří mají psychologické, sociologické nebo právní vzdělání, jsou po třech letech práce v agentuře vypuštěni do terénu, kde se pak vydávají za sousedy, domovníky a dokonce au-pair.
Jedna z těchto agentek, sedmačtyřicetiletá Ming Li, má za sebou tři roky práce. „Většinou jsem starší než ta milenka, a tak mi naslouchá. Když jde do parku, do obchodu nebo do práce, jdu jí naproti. A i když zřídka vychází z domu, můžu předstírat, že mi třeba v bytě teče voda a požádat ji o pomoc. Vždy se najde nějaký způsob, jak navázat kontakt,“ zdůrazňuje Ming Li.
„Jednou jsem hrála roli věštkyně. Milenka mě požádala o pomoc. Věděla jsem o ní už všechno od klamané manželky, a tak mi nečinilo žádné potíže, abych ji přiměla manžela opustit. To byl jeden z nejrychleji vyřešených případů“," směje se.
Rozvody rychle přibývají
Podle oficiálních údajů stoupl počet rozvodů v Číně za poslední desetiletí o 70 procent a dnes je mnohem vyšší než průměr v Evropské unii. Jen v Pekingu se loni rozvedlo 73 tisíc párů, což je třikrát více než v roce 2006.
„Důvody? Uvolnění mravů, napětí spojené s rozdílnými příjmy, neslučitelnost povah, ale také stále silnější touha splnit si osobní sny,“ vysvětluje advokát Ču Žuej-lej specializující se na rozvody.
Podle studie čínské internetové seznamky Paj-che má polovina čínských párů v prvním manželství co do činění s nevěrou: v 21,5 procenta případů má manžel milenku, ve 20 procentech případů má manželka milence a někdy je nevěra vzájemná, a to v 8,7 procenta případů.
„Milenky jsou světovým jevem. V Číně je jedna zvláštnost, a to že jsou vydržovány: často bohatý manžel jim platí byt, vůz a luxusní výrobky,“ říká majitel agentury Wej-čching. „Hodně vyděláváme, ale také v případě neúspěchu, kdy vracíme celou zaplacenou částku, proděláváme,“ dodává.
Agentka Ming Li zná ještě jedno řešení: „Někdy pomůžu milence, aby si našla přítele. To je způsob, jak také jí přinést spokojenost,“ říká.