Článek
Když si na zeď opatřenou novým nátěrem muži s plným močovým měchýřem chtějí ulevit, zeď tekutinu okamžitě odrazí. „Je to velmi účinné,“ řekla agentuře AFP místní radní Aicha Lessová a předvedla účinky barvy postříkáním zdi vodou z lahve.
Ve čtvrti Soho je na čtyři sta barů, restaurací a divadel, ale také tam žije zhruba tři tisíce stálých obyvatel, které obtěžuje zápach. Jejich stížnostmi se začala zabývat městská rada.
„Moč samozřejmě není příliš příjemná a naši obyvatelé jsou naštvaní. Jen co ráno překročí práh domu, cítí moč,“ popisuje stížnosti místních Lessová.
🎥 Fair warning to night owls in London's Soho district: Westminster City Council has decided to tackle the issue of public urination in a new way - by treating the walls with “anti-pee paint.”
— AFP News Agency (@AFP) January 17, 2023
The paint creates a water-repellent layer, splashing back urine and other liquids. pic.twitter.com/WDzqOvpcSB
Nejbizarnější záchodky v restauraci? Šest mís v jedné místnosti bez přepážek
Městská rada se inspirovala zkušenostmi z jiných měst, zejména v Německu. Vybrala deset fasád, kde nátěr použila. Kolemjdoucí varuje nápis „Tato zeď není pisoár“.
Během velkých akcí správa na ulice od čtvrtka do neděle umisťuje mobilní pisoáry. Výsledky nové metody vyhodnotí za šest měsíců.
Motivace byla i finanční. Městská rada pro Westminster, kam spadá i Soho, každoročně vydá téměř milion liber (27 milionů korun) za čištění a mytí ulic od moči. Za močení na veřejnosti hrozí pokuta 50 až 80 liber (zhruba 1370 až 2200 korun) a město teď uvažuje o jejím navýšení.