Článek
Operace proběhla už 10. prosince, vedení zoologické zahrady o ní však informovalo teprve v pondělí. Na složitém zákroku se podílel tým složený z veterinářů a lidských specialistů. „Jako veterináři jsme experti přes náš druh, nejsme však specialisté ve všech různých oborech medicíny,“ podotkla veterinářka ze zoo v San Diegu Meredith Clancyová.
Svou pomoc při operaci třicetikilové gorily proto nabídl tým oftalmologů a anesteziologů z Nemocnice kalifornské univerzity. Leslie trpěla šedým zákalem v levém oku. Stejně jako u lidí, i u goril přichází většinou šedý zákal s věkem. V tomto případě se však domnívají, že se zákal Leslie vytvořil v mládí během jednoho z jejích pádů při hře s ostatními členy tlupy.

Chris Heichel během operace šedého zákalu mladé gorily Leslie
Operace se ujal oftalmolog Chris Heichel. Dle svých slov má za sebou už nejméně tisícovku očních operací, úspěšně operoval jednodenní dítě i 105 let starého člověka. Toto však byla jeho první gorila. „Naštěstí je anatomie lidského a gorilího oka velice podobná,“ uvedl Heichel. Operace proběhla bez sebemenších problémů a lékaři vyňali uspané Leslie zakalenou čočku a nahradili ji čočkou umělou.
Přípravy byly složitější. Ošetřovatelé se rozhodli uspat i Lesliinu matku, jednatřicetiletou Kokamo. Jelikož je Leslie ještě velmi mladá, matku by totiž mohla její absence rozrušit. Uspání starší gorily ošetřovatelé využili k rutinní zdravotní prohlídce.
Leslie se po operaci zotavila, zatím však stále dostává antibiotika a steroidy, aby se zabránilo případné infekci a pooperačnímu zánětu. „Zbytek oka byl naprosto zdravý, Leslie má potenciál mít skvělý zrak po zbytek svého života,“ uvedl Heichel s tím, že riziko návratu šedého zákalu však stále existuje.