Článek
Celá záležitost s lebkami se zrodila nepochybně v hlavách podvodných archeologů a starožitníků na přelomu 19. a 20. století. Nehledě na to, že ani jedna ze známých lebek není přesně archeologicky zdokumentována, v žádné mezoamerické předkolumbovské civilizaci neexistoval kult či legenda křišťálové lebky.
„Dělali je někde v garáži“ „Až na dvě – v Britském muzeu a washingtonském Smithsonian museum – se objevily teprve v 60. letech minulého století s hnutím New Age,“ připomněl Ian Freestone z univerzity v britském Cardiffu, který s Margaretou Saxovou z londýnského muzea podrobili britskou i americkou lebku detailnímu zkoumání.
Řemeslníci starých civilizací byli velmi precizní
„Některé lebky vypadají docela věrohodně, některé ale musely být vyrobeny kutilským nářadím někde v garáži,“ dodal Freestone. „Padělatelé si zřejmě mysleli, že čím hrubší jejich výtvor bude, tím se bude zdát autentičtější – to je samozřejmě nesmysl, protože řemeslníci starých civilizací byli velmi precizní, neměli sice moderní nářadí, ale odváděli dobrou práci.“
:. Křišťálové lebky mají morfologicky jinou charakteristiku, než by měly ty starověké.foto: Profimedia
Oba vědci zkoumali lebky z Londýna a Washingtonu elektronovým mikroskopem a rentgenovou difrakcí. Zjistili, že artefakty vznikly opracováním jediného kusu křišťálu rotačním kotoučem.
Jako brusné médium byl u londýnské lebky použit korund nebo diamant, u americké pak karborundum (syntetický karbid křemíku, používaný teprve necelých sto let).
Pochybný původ lebek
Mayové a Aztékové ale své objekty z obsidiánu brousili pomocí kamene a dřeva a jejich plastiky s tematikou lebky mají morfologicky jinou charakteristiku. Stopy původu britské lebky se ztrácejí u francouzského starožitníka Eugene Bobana. Ten ji údajně získal koncem 19. století v Mexiku, neměl však o tom žádný doklad, a velmi podobnou věnoval později i muzeu v Paříži.
Americká lebka se na veřejnosti objevila teprve v roce 1992 jako anonymní dar s psanou informací, že byla zakoupena v Mexiku roku 1960. Z přísně vědeckého pohledu tak jde od samého počátku o bezcenné předměty. To ale nebránilo, aby jim lidé nepřisoudili nadpřirozené schopnosti.