Hlavní obsah

Kvůli překlepu v pohřebním ústavu prohlásili Američanku za mrtvou

3:09
3:09

Poslechněte si tento článek

Nicole Paulinová z amerického státu Maryland prožila dost krušný přelom roku. Když si totiž v listopadu chtěla obnovit řidičák, zjistila, že je úředně mrtvá. Pokusy o nápravu selhávaly, a nebýt médií, byla by oficiálně mrtvá dodnes.

Foto: Profimedia.cz

Ilustrační foto

Článek

Když si Nicole Paulinová z města Gaithersburg v americkém státě Maryland šla loni v listopadu na úřad obnovit řidičák, ani v nejhorších snech by ji nenapadlo, jak tato rutinní procedura skončí. Na místě se totiž dozvěděla, že obnovení není možné, protože je úředně prohlášena za mrtvou.

Ovšem to, co zní jako úsměvný omyl, mělo ve výsledku vcelku vážné následky. Nedlouho poté totiž Nicole dostala dopis od finančního úřadu, v němž byla označena za „zesnulého daňového poplatníka“. Zároveň bylo jí i jejím třem dětem zrušeno zdravotní pojištění.

V důsledku toho se jí tedy začaly hromadit účty za lékařskou péči a podle svých slov si nemohla ani pořídit inhalátor, jejž potřebuje k životu s astmatem. „Opravdu hodně mi to ničí život,“ řekla v slzách webu NBC 4 Washington s tím, že to značně ovlivnilo její fyzické i duševní zdraví.

Ale od té doby, co o Nicolině případu informovala média, se věci konečně daly do pohybu. Ozvali se jí lidé ze správy sociálního zabezpečení, kteří ji informovali, že k chybě došlo v pohřebním ústavu, kde některý ze zaměstnanců udělal u zesnulé osoby překlep v čísle sociálního pojištění, čímž zadal právě číslo Nicole Paulinové. A pak následoval i dopis, jenž ji informoval, že byla znovu úředně „oživena“.

„Zkoušela jsem to dát do pořádku sama, ale nikam to nevedlo. Nebýt NBC, nikdy bych to sama nevyřešila,“ oddechla si nyní už zase oficiálně živá Nicole Paulinová.

Úřad sociálního zabezpečení v souvislosti s tímto případem uvedl, že jeho záznamy jsou velmi přesné a k chybám dochází jen velmi zřídka, konkrétně ve zhruba třetině procenta případů.

Jenže jak doplnilo NBC, při počtu zhruba tří milionů úmrtí ročně to představuje přibližně deset tisíc chyb. Právník Joseph McClelland, jenž si na „oživování mrtvých“ vybudoval živnost, již v roce 2022 uvedl, že k takovým pochybením dochází ve Spojených státech prakticky na denní bázi.

A upozornil, že tyto přehmaty mají devastující vliv na zdravotní pojištění, možnost používat kreditní karty, na takzvaný „finanční kredit“, ale také na penzi. Popsal to jako dominový efekt, který lidem nesprávně prohlášeným za mrtvé doslova zruinuje život.

NBC připomnělo i další podobné omyly z minulosti, mezi nimiž jednoznačně vyčnívá případ Darbyho Nye z města Arlington ve státě Virginie, jenž byl v roce 2021 prohlášen za mrtvého, o rok později byl „oživen“, ale v roce 2023 se stal úředně mrtvým znovu.

Úředně mrtvý Ind pobodal tři lidi, aby dokázal, že stále žije

Koktejl

Výběr článků

Načítám