Článek
„To je nějaká divná tradice, že pokaždé v srpnu nebo červenci vstáváme a panikaříme, že zase nevyšlo slunce?“ ptal se jeden z obyvatelů Verchojansku minulý pátek ráno. Něco podobného se tu prý stalo i vloni v létě.
Fotografie, které údajně pocházejí z Verchojansku v době pátečního „zatmění“, zveřejnil deník Siberian Times. Některé ukazují úplnou černotu, na jiných je patrné, že ve městě byla kvůli mlze a dýmu velmi špatná viditelnost.
Šero trvalo asi do osmé hodiny ranní na území zhruba o rozloze Itálie.
Zveřejnil(a) The Siberian Times dne Sobota 10. srpna 2019
Experti přisuzují tmu souběhu dvou událostí. Tou první je hustá oblačnost, tou druhou pak rozsáhlé požáry v sibiřské tajze. Dým z nich už tak potemnělou oblohu ještě více ztmavil a výrazně zhoršil viditelnost.
„Mračna byla hustá, jak jen mohla být. K tomu přidejte srážky a kouř z lesních požárů,“ uvedl pro televizní kanál Yakutia-24 Jevgenij Tiškovec z meteorologické stanice Fobos. Stanice naměřila v oblasti vysoké množství oxidu uhelnatého - 7,19 miligramu na metr krychlový (přičemž povolené maximum je 5 miligramů na metr krychlový).
Zveřejnil(a) The Siberian Times dne Sobota 10. srpna 2019
Tiškovec však dodal, že se stále jedná pouze o odhad. Aby mohli experti uspokojivě odhalit příčinu náhlého zatmění, budou muset situaci v oblasti mnohem podrobněji analyzovat.
ČTĚTE TAKÉ: |
---|
Tajga v ohni. Šamani přivolávají déšť |
Na Sibiři hoří území o rozloze Belgie, Putin povolal armádu |
Rozsáhlé požáry na Sibiři jsou vidět z vesmíru |
Letošní lesní požár na Sibiři se rozsahem vymyká. Hořet začalo v druhé polovině července a navzdory snahám hasičů a dalších bezpečnostních složek se území zasažené ohněm stále rozrůstá.
Město Verchojansk leží ve východní části Sibiře na řece Jana. Žije v něm asi 1200 obyvatel. Wikipedie uvádí, že jde o místo s největším rozdílem teplot během roku na světě. V zimě dosahují až k -55 stupňům Celsia, přes léto je tam přes 30 stupňů. |
Jedinou nadějí zůstávají vydatné deště, v které experti doufají. Oheň podle organizace Greenpeace zasáhl už území o rozloze 4,5 milionu hektarů, ruské úřady hovoří o ploše 2,3 milionu hektarů.
Podobnou situaci zažili obyvatelé v Jakutské oblasti už minulý rok v červenci. Tehdy se údajně setmělo kolem jedenácté hodiny dopoledne a slunce opět vyšlo až kolem druhé hodiny.