Článek
Osmnáctiletý samec vážící 193 kilogramů absolvoval přes 3000 kilometrů dlouhou cestu, poskytnuta mu přitom byla VIP péče. Cestoval ve speciální, na míru vyrobené bedně, a doprovod mu dělal tým ošetřovatelů, leteckých inženýrů, manipulátorů s nákladem, bezpečnostních pracovníků, pilotů a řidičů.
„Kiburi si během cesty první třídou pochutnával na výživné listové zelenině, svačil pórek a banán a osvěžoval se studeným ovocným čajem,“ popsal ošetřovatel goril Glynn Hennessy.
Primát přiletěl na letiště Heathrow 18. listopadu večer, kde strávil noc. Ráno pak následoval převoz do zoo. Tam se Kiburi má stát vůdcem tlupy v pavilonu Gorilího království, který obývají dvě samice a dvě mláďata. Cílem celé akce je zvýšit gorilí populaci.
Nechce se mu vstávat
Samec Kiburi byl přitom vybrán s největší poctivostí. Pracovníci londýnské zahrady si ho jeli obhlédnout už loni v listopadu do zoo Loro Parque na Kanárských ostrovech. Pět dnů pozorovali, jak se chová a kooperuje s ostatními zvířaty.
„Zjistili jsme, že je to klidný a přátelský jedinec, který se skvěle hodí do dynamiky naší gorilí rodiny. Ráno si rád poleží, odpoledne je aktivnější, proto jsme mu v posledních týdnech instalovali do výběhu spoustu nových šplhacích pomůcek pro zábavu, když vyleze z pelechu,“ uvedl Hennessy.
Gorila nížinná patří mezi kriticky ohrožené druhy, populace se za poslední tři generace snížila o více než 80 procent. Reprodukční míru má pouhá tři procenta.