Článek
Dvanáctihodinová akce Stupid Hackathon je pořádána Newyorskou univerzitou, kde účastníci vytvářejí praštěné výtvory. Studenti jsou jednoduše přizváni, aby vytvořili něco hloupého.
Tvůrkyně této vapky však nebyly první, kdo s nápadem přišel. Viděly ho prý už dříve na sítích a rozhodly se z něj udělat realitu.
Rebecca Xunová, jedna z autorek projektu, začala s užíváním elektronických cigaret loni. Uvedla, že má hromadu dalších přátel, kteří také vapují, a mnozí z nich jsou podle ní na svých vapech závislí.
Je si moc dobře vědoma dokázaných negativních účinků na zdraví člověka. Už v minulosti začala uvažovat o tom, zda by jí gamifikace nikotinu nepomohla odradit od jeho užívání. V původní verzi projektu by potahání z vapu zavraždilo virtuálního mazlíčka. V ideálním světě by tak zafungoval pocit viny, který by uživatele odradil od další inhalace.
„Panuje velký trend rodičovského zámku. Já mám třeba zaheslován přístup k některým aplikacím a heslo zná jen Rebecca, takže na Instagram moc nekoukám. Bylo by super, kdyby to šlo i u nikotinu,“ vysvětlila prvotní myšlenku spoluautorka projektu Lucia Camachová.
Jenže pak narazily na Stupid Hackathon a zadání znělo jasně – hloupé nápady –, a tak se rozhodly k celé věci přistoupit jinak. „Řekly jsme si, že by bylo mnohem vtipnější být zlé,“ konstatovaly obě.
Co je hackathon?
Hackathon je jednodenní nebo dvoudenní akce, na které skupina programátorů, designerů nebo jiných expertů staví prototyp řešení konkrétního problému.
Jedná se o tzv. bílé, etické hackery, kteří využívají svých schopností pro dobro ostatních. Tématem hackathonů bývají výzvy moderní doby, jako jsou zdraví, doprava, energetika nebo život ve městech. Při práci účastníkům pomáhají odborní mentoři, data z veřejné a soukromé sféry, pizza, energetické nápoje a rychlý internet.
Propojily své znalosti. Rebecca se zaměřila na software, Lucia zase pracovala na hardwaru. Na rozdíl od tradičních tamagoči, které mají několik měřítek péče, jež musí uživatelé uspokojovat, má tento mazlíček jen jednu potřebu – neúnavné vapování.
Dvojice pracuje na vylepšeních. Chtějí vytvořit roztomilejší postavičku a zároveň zabudovat „dobrý režim“, tedy původní myšlenku, která by od inhalace nikotinu odrazovala. „V dobrém módu by bylo hezké sledovat, jak často vapujete. Pokud byste dosáhli svého denního limitu, přístroj by se ani nezapnul,“ vysvětlila Xunová.
Tamagoči lačnící po nikotinu není jediným praštěným vynálezem, který z nevšední akce vzešla. Z této akce mimo jiné vzešlo třeba zařízení, které převede malíčkový slib do psaného kontraktu, nebo nepostradatelný obojek pro kočky. Ten vás upozorní notifikací do telefonu, kdykoliv váš mazlíček zamňouká.