Článek
Šimpanz pojmenovaný Guis našel nový domov v pavilonu primátů, kde se seznamuje s tamní šimpanzí skupinou.
„Samec se okamžitě po příjezdu nastěhoval do jedné z vnitřních expozic pavilonu. Má pachový a optický kontakt se zbytkem skupiny, která na jeho příjezd reagovala velkým zájmem,“ popsala zooložka Gabriela Linhart.
„Brzy začal předvádět svoje mimořádné umění šplhu. Je mnohem aktivnější než většina ostatních šimpanzů,“ doplnila Linhart.
Novorozený orangutan v pražské zoo je sameček. Už si zvědavě prohlíží okolí
Guis, s nímž ve Dvoře Králové počítají jako se zachráncem chovu, patří v tlupě mezi jinochy. Čtyřem jedincům ze sedmičlenné šimpanzí skupiny je přes padesát let, přičemž padesátka u většiny šimpanzů znamená maximum možného. I místnímu samci Dingovi táhne na padesátku a pro nováčka Guise by neměl představovat žádnou konkurenci.
Co se týká pěti samic, žije tu Susi, jež se narodila kolem roku 1965 v divočině a jež je jedním z nejstarších šimpanzů chovaných v lidské péči. Zhruba o pět let mladší jsou samice Bonnie a Babeta. Teoreticky by byla v reprodukčním věku 36letá Chispi, ta ale prodělala vážné onemocnění, které se neobešlo bez operace. Nadějí pro spáření s Guisem tak zůstává zřejmě jen téměř dvacetiletá samice M narozená ve španělské Valencii.
Odchov mláděte šimpanzího poddruhu čego by pro zoo představoval významný chovatelský úspěch. Pouze zlomek těchto zvířat chovaných v zoologických zahradách je totiž schopen reprodukce. Skupina dvorských šimpanzů doposud zplodila pouhá čtyři mláďata, naposledy v roce 1998. Naděje vkládané do samic včetně nejmladší M se zatím příliš nenaplnily.
Populace šimpanzů čego je v lidské péči mimořádně vzácná a odchovů je celosvětově velmi málo
„Populace šimpanzů čego je v lidské péči mimořádně vzácná a odchovů je celosvětově velmi málo. Patří proto k nejvzácnějším velkým lidoopům. Evropské zahrady jich chovají kolem 30 kusů. Pro porovnání – třeba orangutanů bornejských je chováno kolem 135, orangutanů sumaterských asi 140, goril nížinných zhruba 400, šimpanzů bonobo a šimpanzů hornoguinejských shodně asi 230 kusů,“ přiblížil mluvčí královédvorského Safari parku Michal Šťastný.
Safari park se snaží připravit podmínky, aby byla reprodukce šimpanzů čego úspěšná.
„Šimpanzi jsou ze všech živočichů nejpříbuznější lidem. Jejich vnímání je nesmírně složité a komplexní. Musíme dát novému samci čas si přivyknout na nový domov,“ upozornila zooložka Linhart.
Guis například není zvyklý na psy, kteří mají do Safari parku volný přístup, a zatím na ně nereaguje příliš dobře. „Přivyknout ho na jejich přítomnost bude nějakou dobu trvat,“ uvedla Linhart.
Šimpanz čego je největší poddruh šimpanze. Vážit může i více než 70 kilo. V přírodě je vážně ohrožený, jeho stavy se odhadují na 140 tisíc zvířat.