Článek
Odborníci pozorovali kozí chování v útulku pro kozy Buttercups v Kentu. Doktor Alan McElligott z univerzity Královny Mary v Londýně a jeho kolegové vyvěsili na stojany dvě různé černobílé fotografie téže osoby ve vzdálenosti 1,3 metru. Na jedné se člověk usmíval, na druhé měl zlobný výraz.
Kozy pak byly puštěny na volno a mohly si vše dobře prohlédnout. Ukázalo se, že daly přednost usmívajícím se tvářím, jakmile si prohlédly i fotky se zlým výrazem. Ty první je očividně zajímaly víc, protože je déle zkoumaly i čichem.
Výsledek byl ale průkazný jen v případě, že byly „šťastné fotografie“ umístěny na pravé straně zdi. Jakmile se ocitly na levé, nedělaly kozy rozdíl.
Zvířata rozlišují naše emoce víc, než jsme si mysleli
Výzkumníci se domnívají, že důvodem je zřejmě uspořádání mozku. Kozy patrně využívají k třídění informace jednu jeho hemisféru. Možné je, že levá strana mozku vnímá pozitivní emoce nebo že pravá strana rozhoduje o tom, vyhnout se nepřátelsky se tvářícím lidem.
Studie má podle McElligotta dopad v oblasti lidského chování k chovným i dalším zvířatům, protože „schopnosti zvířat rozlišovat lidské emoce je zřejmě větší, než se myslelo, a není vlastní jen domácím mazlíčkům“.
Spoluautorka studie Natalia Albuquerqueová řekla, že už v jiných výzkumech se prokázalo, že emoce dokážou rozeznávat psi i koně. „Dosud ale neexistoval důkaz, že výrazům lidské tváře rozumějí i zvířata jako kozy,“ řekla.