Hlavní obsah

Kolik měří Mount Everest? Nikdo to přesně neví

Káthmándú

Nepál chce vnést jasno do sporů o skutečné výšce nejvyšší hory světa Mount Everest, ale nemá na to dostatek peněz ani technických znalostí. Novinářům v Káthmándú to řekli představitelé nepálských úřadů, které se snaží sjednotit rozporné geografické údaje se sousední Čínou. Vyšlo totiž najevo, že je výška himalájského klenotu neznámá.

Foto: Profimedia.cz

Mount Everest, nejvyšší hora světa

Článek

Hora Mount Everest byla sice poprvé změřena v roce 1856, ale údaje o její výšce se dodnes liší. Nepál oficiálně užívá údaj zjištěný v roce 1954 indickými experty, podle něhož hora měří 8848 metrů, a to včetně sněhové čepice na vrcholu.

Čína, které patří severní svah hory, ale v květnu 2005 naměřila výšku jen 8844,43 metru, tedy o zhruba 3,5 metru méně než indické měření. Zmatek do údajů o Mount Everestu vnesli už v roce 1999 Američané z bostonské Národní zeměpisné společnosti, kteří satelitním měřením dospěli k výšce 8850 metrů.

Budou zapotřebí sponzoři

Podle Krišny Rádže, šéfa nepálského zeměměřičského úřadu, nemá tato malá himálajská země dostatek finančních ani technických prostředků, aby spor vyřešila. Káthmándú proto hodlá oficiálně oslovit vytipované sponzory, kteří by mohli přesné měření financovat. Zapotřebí je prý zařízení schopné fungovat v sedmdesátistupňových mrazech.

Nejvyšší horu světa Mount Everest, známou také pod tibetským jménem Čomolungma, poprvé zdolal v květnu 1953 novozélandský horolezec Edmund Hillary spolu s šerpským horským vůdcem Tenzingem Norkejem. Od těch dob na vrcholku stanulo už přes 4000 lidí.

Související témata:

Výběr článků

Načítám