Článek
Čtenáři, kteří zapomněli vrátit vypůjčený svazek do knihovny v americkém Worchesteru, případně jej velmi poškodili, nebo dokonce ztratili, museli v takových případech obvykle zaplatit pokutu 30 dolarů (přibližně 700 korun). To mnohé lidi vedlo k tomu, že do knihovny přestali chodit, jen aby nemuseli platit.
Letos v březnu však knihovna vyhlásila rozsáhlou „amnestii“, v jejímž rámci stačí poslat vlastní fotku jakékoliv kočky a „hříšníci“ pak budou osvobozeni od všech pokut. „Lidé mají různé problémy a někdy se rozhodují, zda mají zaplatit 30 dolarů za knihu, kterou jim třeba doslova sežral pes, nebo zda si za ty peníze nakoupí potraviny,“ upozornil na webu Fox News ředitel worchesterské knihovny Jason Homer na sociální aspekt tohoto rozhodnutí.
It seems everyone knows about our March Meowness program to forgive fees on lost and damaged books (we don't have late fines), but I've made all these adorable promos in @canva so I need to share them! #marchmeowness #worcesterma #catstagram #catsofinstagram pic.twitter.com/yja4HTig8R
— Worcester Public Library (@Worcester_PL) March 6, 2024
Akce se jmenuje March Meowness, tedy březnové mňoukání, ale také jde o slovní hříčku odkazující na pojem March Madness, který se používá pro závěrečnou část americké univerzitní soutěže v basketbalu.
„Chceme tím lidem zkrátka říci, aby se nebáli k nám přijít a zůstali členy naší čtenářské komunity bez ohledu na svou situaci,“ dodal Jason Homer. Jeho knihovna přitom podobnou akci spustila již v roce 2020, kdy vracení knih komplikovala pandemime covidu-19. Období bez pokut tehdy trvalo dokonce rok a půl.
Čtení zlepšuje život
Jason Homer je navíc přesvědčen, že pokuty za zpožděná vrácení, poškození či ztráty knih stejně vlastně k ničemu nejsou. „Reálně tyto pokuty knihovně nikdy nic nepřinesly, není to náš zdroj peněz. Mnoho dluhů stejně zůstane nesplacených a nakonec akorát přicházíme o lidi,“ popsal svou zkušenost.
Jako velký problém to vidí zejména u dětí, které by se neměly strašit pokutami, ale naopak co nejvíce motivovat ke čtení. „A ani neexistuje žádný způsob, jak pokuty skutečně vybrat. Takže jdeme dál,“ řekl Jason Homer. A doplnil, že je lepší, když se knihy vrátí pozdě a s nimi i čtenáři, než když se nevrátí nikdy a lidé přestanou knihovnu navštěvovat.
Tým worchesterské knihovny zkrátka podle vyjádření ředitele nechce, aby pokuty stály v cestě osvětě, vzdělání. „Čtení pomáhá lidem zlepšit život,“ uzavřel Jason Homer.