Článek
Héctor Lunar přicestoval na Kanárské ostrovy z Venezuely, kde mu hrozilo nebezpečí za kritiku tamního prezidenta Nicoláse Madura. Ve městě El Tanque na ostrově Tenerife dostal na starost kostel svatého Antonína Paduánského a místní farníky.
Letos se kněz rozhodl svůj svatostánek před blížícími se Velikonocemi zkrášlit a objednal proto malíře. Neměl přitom tušení, že k takovému kroku potřebuje souhlas patřičných orgánů - kostel a také tři sta let staré fresky na jeho zdech jsou totiž chráněnými památkami.
„Nikdo mi o tom neřekl. Chtěl jsem jen připravit kostel na velikonoční svatý týden,“ hájil se později Héctor Lunar. Zároveň ale uznal, že byla chyba nápad s nikým neprobrat.
Christian Barbarian
— Grouse Beater (@Grouse_Beater) March 14, 2024
An idiot priest Héctor Lunar on the Spanish island of Tenerife apologised for ordering a set of listed 300-year-old frescoes in his church of St Anthony of Padua in the town of El Tanque, painted over as he attempted to ready the building for Holy Week. pic.twitter.com/dQp0cADOL1
Původní kostel zde stál již v 16. století, ale v roce 1706 vyhořel a na jeho místě byl postaven nový. Fresky z té doby byly podle serveru The Guardian objeveny při restaurátorských pracích před zhruba dvaceti lety a při té příležitosti byly také ošetřeny ochranným, ale snadno odstranitelným nátěrem. Nakolik dokázal nebo nedokázal staré fresky ochránit před výmalbou, se teprve uvidí.
„Musíme počkat na zprávu památkového odboru, abychom zjistili, jaké škody vlastně vznikly. Doufáme, že se podaří vše napravit,“ řekla k současné situaci starostka města El Tanque Esther Moralesová.
Aktivní farář svým postupem značně pobouřil nejen věřící, ale také místní církevní úřady. Ty požadují jeho odvolání z funkce a netají své rozčarování nad tím, jak mohl Lunar nevědět, jakou historii kostel má, a zejména jak něco takového mohl udělat zcela na vlastní pěst.
„Pokud mě chtějí potrestat, tak by to měli udělat. Nyní je to v rukou božích a v rukou těch, kteří mají potřebné znalosti,“ prohlásil kněz smířený s osudem i trestem.
Zpráva o přemalování vzácných fresek evokuje další případy podobných „vylepšení“ z minulosti. Tím asi nejznámějším je takzvaný „opičí Kristus“, kdy se horlivá seniorka pokusila opravit oprýskanou fresku v kostele v Zaragoze.