Článek
"Už dvanáct let trpěl nemocí cév a jeho smrt byla přirozená. Nevěřil v kletbu, je to jen pověra. Lidé prostě umírají," uvedl jeho kolega.
Avšak Loyova smrt jen znásobila spekulace o kletbě ledového muže. Šířit se začala od loňského nečekaného skonu německého turisty Helmuta Simona (67), jenž Ötziho objevil. Simon jako jediný z celé skupiny horolezců zemřel v prudké vánici poblíž místa, kde Ötzi původně ležel. Hodinu po Simonově pohřbu zemřel Jürgen Schmalz (31), mladý šéf záchranářské skupiny, který se do té doby těšil skvělému zdraví - na infarkt.
Dopravní nehoda se stala osudnou Raineru Hennovi (64), patologovi, který mumii jako první zkoumal a holýma rukama ji balil do pytle. Paradoxně havaroval na cestě na přednášku o Ötzim. Kurt Fritz, který Henna k Ötzimu přivedl, zemřel krátce poté ve sněžné bouřce. O několik týdnů později podlehl nádoru na mozku Rainer Hölzl, dokumentarista, který natáčel film o vyprošťování mumie ze zajetí ledu. Po smrti Konrada Spindlera (55), archeologa a odborníka na Ötziho, jenž zemřel na roztroušenou sklerózu, se tak stal Loy sedmou obětí za dvanáct měsíců.
Tající ledovec vydal 5000 let staré předměty
Švýcarsko oznámilo archeologickou senzaci: na tajícím ledovém poli ve Švýcarských Alpách v oblasti Bernské vysočiny objevili turisté - manželé z Thunu - takřka pět tisíc let starý, skvěle zachovaný toulec na šípy, hrot šípu a další předměty.
"Nálezy pocházející ze 3. tisíciletí před n. l. dokazují existenci dosud neznámé horské úžlabiny mezi kantony Bern a Wallis," řekl Peter Suter, hlavní archeolog bernského kantonu, listu Neue Zürcher Zeitung.
Na 2756 metrů vysokém vrchu Schnidenjoch mezi obcemi Lenk v kantonu Bern a Sitten v kantonu Vallis uvolnil ledový pancíř ze svého sevření mimo jiné oděvy z jelenice, bronzové hřeby do stěn a primitivní boty, jež majitel nošením zničil nebo je ztratil. Archeologové potvrdili, že 300 exponátů lze z celoevropského pohledu porovnat s pouze ledovcovou mumií Ötziho.
První předmět z cenné sbírky, fragment toulce na šípy zhotovený z březové kůry, našli turisté v roce 2003 na pokraji ledového pole. Vědci pomocí radiouhlíkové analýzy dokázali, že toulec pochází z doby kolem roku 2700 před n. l. Podobně jako Ötzi, jenž zemřel okolo 3300 před n. l., spadá tudíž i toulec do období pozdního neolitu.
Do mladší doby kamenné archeologové datovali i zbytky boty, kožené nánožníky, připomínající nohavice bez horní části, i fragmenty lýkové peleríny, jakou nosil i Ötzi. Testy DNA nyní ověřují, zda v nohavicích byly zbytky kůže dávného člověka.
Velký počet nalezených předmětů svědčí o tom, že v úžině vládl čilý ruch už kolem roku 3000 před n. l. Různé předměty, například nůše na dřevo, dokládají, že oblastí procházelo různé zboží. Úžlabinu využívali lidé v mladší době kamenné, době bronzové, za římského impéria, a dokonce ještě ve středověku.