Článek
Porod proběhl bez komplikací. Klisnička se narodila pět dní po termínu.
„Jedná se o normální toleranci. Byl to rychlý porod, naším cílem je před ním klisny pořádně rozpohybovat, aby vše probíhalo takzvaně podle plánu,“ řekla zootechnička kladrubského hřebčína Jitka Raichová.
Březí klisny hlídají kamery, na koně rovněž dohlíží noční hlídač. Důležité je, aby ošetřovatel po porodu dohlédl na čisté dýchací cesty, aby se hříbě mohlo nadechnout, po nějaké době po ohřebení postavit a pak se napít od matky.
V hřebčíně měří a váží každé narozené hříbě třetí den po ohřebení. Váhu první letošní klisničky odhadla Raichová na 60 kilogramů. „Je to čilé, zdravé hříbě, a i když je na něm ještě vidět, že nemá korektní postoj, během několika dní se srovná,“ řekla Raichová.
Hned v prvních dnech si hříbě zvyká na ošetřovatele, který čistí nejen jeho matku, ale i jeho. Vedle toho si zvyká i na ohlávku.
„Nejdřív ho jen pohladíme, ale ukazujeme mu, že když mu poklepeme na nohu, musí ji zvednout, abychom mu mohli vyčistit kopyta. Kůň si musí zvykat odmala, vždycky bude silnější, ale musí být zvyklý spolupracovat,“ řekla Raichová.
Hříbata starokladrubských běloušů se rodí tmavá (černá, hnědá) nebo plavá, stárnutím se jejich srst vyběluje.
Do konce května by se v Kladrubech měla narodit všechna hříbata. Ošetřovatelé při jejich začleňování do stáda hříbat s matkami nikdy nepřidávají ke stádu jednu novou dvojici, ale vždy přichází víc „nováčků“ najednou.
„Vždycky aspoň dvě, ideálně tři, aby si byla oporou. Přece jen ve stádě nějaká hierarchie panuje a nechceme rozdmýchávat šarvátky,“ řekla Raichová.
Národní hřebčín Kladruby nad Labem je státní příspěvkovou organizací ministerstva zemědělství a plní primárně funkci chovatelského zařízení starokladrubského koně, které zajišťuje uchování tohoto jedinečného plemene v barvě bílé a černé. Celkem chová přes 500 koní.
Do hřebčína v Kladrubech nad Labem i Slatiňanech mohou návštěvníci zavítat i v současné době mimo hlavní návštěvnickou sezonu v rámci speciálního zimního okruhu každou středu, čtvrtek a pátek od 10 do 14 hodin nebo v rámci akcí v „V pololetí koně letí“ ve dnech 31. ledna–2. února a „Jarní prázdniny v národním hřebčíně“ ve dnech 3.–9. února, kdy budou probíhat mimořádné prohlídky.
Jednou z největších akcí letošního roku bude Velký jezdecký den, který se bude konat 28. června ve Slatiňanech při příležitosti 80. výročí chovu starokladrubského vraníka v tamních bývalých knížecích stájí rodu Auerspergů.