Článek
Deník The Washington Post minulý týden informoval, že podle seznamu floridského ministerstva školství bylo ve školním roce 2023–24 z tamějších školních knihoven „vyřazeno“ přibližně 700 titulů. Organizace PEN America, která se zasazuje o svobodu nejen literárního projevu, pak udává, že od července 2021 tento osud postihl již více než 4500 knižních děl.
Tento trend má oporu v zákoně předloženém a prosazeném vcelku kontroverzním a značně konzervativním republikánským guvernérem Floridy Ronem DeSantisem. Přitom jsou to právě republikáni, kteří ve svém programu jako jeden ze stěžejních bodů mají i svobodu slova.
Podle tohoto zákona něj tak mohou rodiče školáků, ale také širší veřejnost z řad místních obyvatel vznést námitku proti knihám, které podle nich obsahují sexuální nebo pornografické pasáže.
Jejich návrhem se pak musí zabývat školní rada. Jedním ze způsobů, jak stažení z knihoven dosáhnout, je situace, kdy stěžovatel na její schůzi čte pasáž, která je podle něj problematická, a pokud radní předčítání kvůli „explicitnímu obsahu“ zastaví, škola pak musí danou knihu stáhnout.
V knižním klubu četli jedno dílo 28 let, teď si to chtějí zopakovat
Pod pojem „explicitní sexuální obsah“ se pak dá zahrnout leccos a pochopitelně také záleží na složení školní rady, respektive na míře jejího puritánství. Asi tedy nepřekvapí, že v minulosti „neprošly“ tituly, které nějakým způsobem pracují s tématem sexuálních menšin, případně sexuálně motivovaných útoků či intimních problémů dospívajících.
Jenže jak uvedl The Washington Post, v některých floridských okresech byla ze školních knihoven stažena i klasická díla světové literatury, jako například Mechanický pomeranč od Anthonyho Burgesse, Jatka č. 5 od Kurta Vonneguta nebo díla Stephena Kinga. Stejný osud pak postihl i grafické adaptace, tedy takříkajíc komiksová zpracování Deníku Anny Frankové či román 1984 od George Orwella.
Nic nezakazujeme, tvrdí ministerstvo
Nejen lidé z PEN America tak bijí na poplach, když často mluví o zákazu „nevhodných“ knih. Floridské ministerstvo školství naopak celou věc bagatelizuje, když tvrdí, že o žádných zákazech nemůže být ani řeč, protože jde o pouhé stahování ze školních knihoven.
„Žádné knihy na Floridě zakázané nejsou a sexuálně explicitní materiály do škol nepatří,“ napsala v prohlášení mluvčí ministerstva Sydney Brookerová a ostře dodala, že „krajně levicoví aktivisté opět vnucují floridským občanům hoax o zákazu knih. Lepší otázkou je, proč tito aktivisté pokračují v boji za vystavení dětí sexuálně explicitním materiálům.“
Tato rétorika se samozřejmě nelíbí zastáncům svobodné literatury. „Nechat jednoho člověka, aby předefinoval, co je vhodné pro všechny, a přitom nebrat v úvahu potřeby všech, je šokující. Potřeby žáka mateřské školy nejsou stejné jako potřeby studenta střední školy,“ uvedla k tomu Stephana Ferrellová, spoluzakladatelka spolku Florida Freedom to Read, podle níž by při současném nastavení neměly před školní radou zaznít pouze úryvky, ale knihy by se tam měly přečíst celé.
Také upozorňuje, že označení „levicoví aktivisté“ má příznivce literární svobody zdiskreditovat, přestože ona sama, ale i další odpůrci zákona jsou zkrátka jen rodiče, kteří jednají v zájmu svých dětí. „Jde o rovné příležitosti k mimoškolnímu učení. Odmítají nás jako rodiče a vykreslují nás jako devianty,“ uzavřela Stephana Farrellová.