Článek
Panenky mu však nepřinesly pouze radost, ale zapříčinily i problémy v partnerském vztahu. Za některé kousky utratil Yang v přepočtu i částky přes 300 tisíc korun. Nejlevnější z nich vyjdou zhruba na stokorunu.
V celkové hodnotě sbírky nemá muž jasno, ale říká, že kdyby se k ní dostal někdo, kdo ví, co s ní udělat, přišel by si řádově na miliony. Pro Yanga však peníze v tomto případě nehrají roli, k panenkám má citový vztah.
„Bylo mi asi pět, když jsem si poprvé uvědomil, jak jsou panenky kouzelné. Nesou v sobě myšlenky, sny a vlastně i realizování ambicí,” popisuje svoji vášeň Yang.
S panenkami se má hrát
„Na záchodě mám dva Keny,” směje se nad svými drobnými bizarnostmi.
Zároveň o své sbírce říká, že na ni není tak háklivý, jako sběratelé na své cennosti bývají. „Panenky jsou určené ke hraní, tak to má být,” říká Yang.
Dědictví, nebo přeplněná místnost?
„Až jednou umřu, moji potomkové budou milionáři, pokud s panenkami naloží správně. Pokud ne, budou mít prostě jen přeplněnou místnost hračkami,” dodává Yang.
Díky svojí práci Yang cestuje po světě, a to mu umožňuje dostat se k vzácným kouskům. „Na každé svojí cestě navštívím hračkářství,” potvrzuje.
Vypadat jako Barbie
Panenky Barbie vyrábí firma Mattel od roku 1959. Jejich popularita je celosvětová, přesto Yang nevynechal ani kritiku. „Je v dnešní době důležité, aby firma určovala trendy, ne je kopírovala. Je správné, aby se následovaly panenky s úzkým pasem? Mají se opravdové ženy cítit méněcenné? Mattel dělá skvělé věci, ale svět se změnil,” dodává na závěr svůj pohled na věc.