Hlavní obsah

Katty Perry čelí posměchu za kratičkou cestu do vesmíru

5:10
5:10

Poslechněte si tento článek

Americká zpěvačka Katy Perry byla součástí šestičlenné, čistě ženské posádkové mise New Shepard NS-31 americké soukromé společnosti Blue Origin miliardáře Jeffa Bezose. Ani ne jedenáctiminutová cesta na hranici vesmíru byla ostře sledována a chování zpěvačky během letu i po něm se stalo terčem posměchu lidí na sociálních sítích. Internetem ale rezonuje i celkové znechucení nad vesmírným turismem.

Ženy se vydaly na skok do vesmíru. Zpěvačka Katy Perry po návratu políbila ZemiVideo: BLUE ORIGIN, AP

Článek

Ženy podnikly v pondělí tzv. suborbitální kosmický let, tedy let, který nedosáhne oběžné dráhy, ale překoná nebo se přiblíží všeobecně uznávané hranici vesmíru. Celá cesta od startu po přistání, do výšky přibližně 104 kilometrů, trvala necelých jedenáct minut, z toho asi čtyři minuty měly zažít ženy ve stavu bez tíže.

Dalšími členkami mise byly kosmická inženýrka Aisha Boweová, výzkumnice v oblasti bioastronautiky, podnikatelka a aktivistka za občanská práva Amanda Nguyenová, televizní novinářka Gayle Kingová a filmová producentka Kerianne Flynnová.

Cesta šestičlenné posádky byla ostře sledována kamerami a živě vysílána v médiích i na internetu. Později byly zveřejněny také záběry přímo zevnitř suborbitální rakety. A lidé na sociálních sítích nenechaly na zpěvačce nit suchou. Kromě komentářů také začaly kolovat vtipy a parodie.

Políbení země a pózování před kamerou

Zpěvačka si s sebou na misi vzala sedmikrásku (anglicky daisy). Ta má pro Perry velkou symboliku – Daisy se jmenuje její čtyřletá dcera, kterou má s hercem Orlandem Bloomem. Se sedmikráskou Perry pózovala s širokým úsměvem před kamerou.

Dokonce využila momentu k vlastní reklamě, kdy na kameru ukázala papír ve tvaru motýla s písničkami nadcházejícího turné.

Dalším momentem, za který Perry schytala kritiku, bylo pozvednutí sedmikrásky k nebesům a vzápětí políbení země poté, co opět vkročila nohama na pevnou půdu. Během rozhovoru po přistání pak poděkovala reportérovi, který ji označil za astronautku, a uvedla, že tato čistě ženská mise byla „vždy o lásce a sounáležitosti“ a že „není žádné místo jako doma na Zemi“. Nad Zemí přitom zpěvačka strávila jen několik minut.

Podle zdroje deníku Daily Mail zpěvačka cesty nelituje, lituje však toho, že po návratu políbila zemi, a přeje si, aby záběry zevnitř rakety nebyly nikdy zveřejněny.

Ostatně s kritikou nešetřily ani některé celebrity. Například modelka Emily Ratajkowski uvedla, že je znechucená. „Je to za hranicí parodie. Říkat, že vám záleží na Zemi a pak si sednete do rakety postavené a placené společností, která ničí planetu Zemi? Podívejte se na to, v jakém stavu se svět nachází a přemýšlejte o tom, kolik bylo vynaloženo zdrojů na vyslání těchto žen do vesmíru. Na co? Jaký tam byl marketing? Jsem doslova znechucená“.

Kritika vesmírné turistiky

Vedle chování Perry tak lidé hojně kritizují i let samotný. Přestože někteří vítají čistě ženskou posádku, která by mohla do budoucna podpořit větší zastoupení žen v cestách do vesmíru (tento let byl první výhradně ženskou misí od roku 1963, kdy do vesmíru letěla sovětská kosmonautka Valentina Těreškovová), jiní tento feminismus vnímají jen jako zástěrku pro reklamu miliardáře Bezose.

„Celebrita není vyslancem lidstva – do vesmíru se vydávají ze svých vlastních důvodů. Tyto lety jsou významné a vzrušující, ale myslím, že mohou být také zdrojem frustrace pro vesmírné vědce. Lety do vesmíru jsou podle nás pro vědu, znalosti a zájmy lidstva. Celebrity to podnikají pro zábavu a získají mnohem více pozornosti než skuteční astronauti,“ řekl například BBC News Kai-Uwe Schrogl, zvláštní poradce pro politické záležitosti Evropské vesmírné agentury.

@helen_christie

🚀🌍🌼😀 #katyperry #space #fyp

♬ original sound - Helen Christie

Vzestup vesmírné turistiky také vyvolává obavy a kritiku ohledně dopadů na životní prostředí. V rámci toho komentující na sociálních sítích cynicky připomínají dlouholetou kampaň Katy Perry ohledně znečišťování životního prostředí, například její spolupráci s UNICEF.

Raketa New Shepard je navržena tak, aby byla plně znovu použitelná. Společnost Blue Origin tvrdí, že „během letu je jediným vedlejším produktem spalování motoru New Shepard vodní pára bez emisí uhlíku.“

Eloise Marais, profesorka atmosférické chemie a kvality vzduchu na University College London, však poukazuje na to, že i vodní pára je skleníkový plyn a je to chemická látka, která by se neměla vyskytovat v horních vrstvách atmosféry, píše BBC s tím, že podle odborníků se s vypouštěním dalších raket zvyšuje riziko poškození ozonové vrstvy.

Výběr článků

Načítám