Článek
Wilkinson ležel na prkně a pádloval, aniž by zaregistroval, že těsně kolem něj krouží žralok bílý, kterému se dříve často říkalo lidožravý. „Slyšel jsem šplouchnutí a nějaký jiný zvuk, tak jsem se otočil, ale nic jsem neviděl. Pak ke mně dolů sletěl dron a upozornil mě na nebezpečí žraloka v oblasti,“ popsal surfař.
Pobřežní hlídka na pláži Sharpes nyní nově monitoruje pohyb žraloků a dalších mořských živočichů pomocí dronů. Ty v případě ohrožení spustí zvukový signál. Po zhlédnutí videa, které dron rovněž natočil, Wilkinson nevěřil svým očím.
Těhotná turistka zachránila manžela před žralokem
„Když jsem se dostal na břeh, cítil jsem se trochu divně. Pobřežní stráž mi ukázala záznam a já zjistil, jak blízko u mě byl, aniž bych to věděl. Vypadalo to, že mi šel po noze, ale pak si to rozmyslel,“ citoval Wilkinsona Guardian.
Operátor dronu Beau Monks zároveň vysvětlil, že zvukový systém nejen varuje lidi, ale může sloužit i k odehnání predátora. „Byl to ten případ, kdy žralok připlaval odnikud a šel přímo po Mattovi. Pohyboval se opravdu rychle. Trasoval jsem ho a použil jsem reproduktor na dronu, aby šli všichni z vody. Během deseti vteřin byl u surfaře, a po pěti odplaval.“
Surfaře zabil žralok, lidé okolo vyvázli o vlásek
Minulý měsíc zemřel 46letý surfař po útoku žralokem podél Zlatého pobřeží. Během letošního roku zaznamenali v Austrálii celkem 19 útoků žraloka na člověka.