Článek
Nejen podle Americké asociace plavčíků je ve Spojených státech nedostatek osob, které mají příslušný certifikát k výkonu tohoto povolání. Podle tohoto sdružení za to částečně může nedávná pandemie koronaviru, kdy nebylo možné nové plavčíky vyškolit.
V důsledku toho musela být loni uzavřena nebo otevřena jen nepravidelně asi třetina ze 309 tisíc veřejných bazénů v zemi. Před dvěma lety tak dokonce guvernérka schválila snížení minimální věku pro získání certifikátu pro plavčíky z 16 na 15 let, uvedl web NBC News.
Otázka na stavy plavčíků v New Yorku padla také na úterním brífinku starosty Erica Adamse v souvislosti s blížícím se Dnem obětí války, jenž každý rok připadá na poslední neděli v květnu, a letos tedy vychází na 27. května.
Ekolog plaval 500 kilometrů po řece Hudson, aby upozornil na význam péče o vodu
Adams na to odpověděl, že teoreticky by plavčíků dávno mohl být dostatek, pokud by se migrantům a žadatelům o azyl urychleně vydávala pracovní povolení. „Jak to, že máme v zemi i v našem městě tolik lidí, kteří jsou excelentní plavci, ale zároveň nám chybí plavčíci? Jedinou překážkou je, že jsme jim nedali právo pracovat. Nedává to smysl,“ myslí si newyorský starosta.
Jeho kancelář později uvedla, že Adams již několik měsíců hovoří o migrantech jako o možnosti řešení nedostatku pracovních sil v New Yorku. Vedle plaveckých bazénů by podle něj mohli pracovat v gastronomii nebo jako ošetřovatelé. „Starosta Adams se jasně vyjádřil, že není nic méně amerického než někomu neumožnit pracovat,“ píše se v prohlášení.
Náměstkyně starosty Anne Williams-Isomová k tomu dále uvedla, že v New Yorku je v současnosti téměř 200 tisíc migrantů a na úřadech leží 50 tisíc žádostí o azyl.