Článek
Jejich porod byl velmi komplikovaný, protože šlo o vzácný případ jednovaječných dvojčat, která se vyvíjejí bez oddělení plodovou blánou. Při porodu hrozilo, že se navzájem uškrtí pupečními šňůrami.
„Nemůžu tomu uvěřit, opravdu se držely za ruce, to je úžasné,“ prohlásila dvaatřicetiletá matka dvojčat Sarah Thistlethwaitová. „Už teď jsou nejlepší kamarádky,“ dodala.
Vzácný případ
Nadšení bylo namístě vzhledem k tomu, že riskantnímu porodu předcházelo neméně komplikované těhotenství.
Děvčátka totiž patří k tomu nejvzácnějšímu druhu jednovaječných dvojčat, která jsou zároveň monochoriální (sdílejí jednu placentu, a mohou se tak navzájem připravovat o živiny), a zároveň monoamniální (sdílejí jediný zárodečný obal, tzv. amnion, přičemž hrozí, že se zamotají a uškrtí na svých pupečnících).
Ke kombinaci monochoriálního a monoamniálního těhotenství dochází v pouhém 1 procentu případů jednovaječných dvojčat, a to v případě, že se vajíčko rozdělí mezi osmým až dvanáctým dnem po oplození. Pokud by se vajíčko rozdělilo později, z dívek mohla být siamská dvojčata.
Bezprostředně po porodu, který proběhl ve 33. týdnu těhotenství císařským řezem, byla dvojčata umístěna do inkubátoru. V neděli už se jejich stav natolik zlepšil, že je lékaři předali matce. Ta to označila za nejkrásnější dárek ke Dni matek.