Hlavní obsah

Je opět plný. Známému plzeňskému rybníku pomohl unikátní projekt

Plzeň

Bolevecký rybník přetéká. Ještě nedávno by zněla zpráva o naplnění největšího plzeňského rybníka místním obyvatelům jako sci-fi, oblíbená rekreační plocha totiž měla kvůli suchu více než metr podstav a nabízela tristní pohled. Pomohl ale unikátní projekt čerpání vody z nedaleké Berounky.

Plzeňský Bolevecký rybník je po letech plný, voda už teče přes přelivVideo: Ivan Blažek, Novinky

Článek

Teď se už voda zase hrne přes přeliv. „Naposledy byl Bolevák plný na jaře 2017,“ řekl Novinkám Martin Gregar ze Správy veřejného statku města Plzeň.

K neutěšené situaci přispěly horké roky, přítok spadl k nule a hladina padesátihektarového rybníka začala rychle klesat. Radnice nakonec nechala vybudovat šestisetmetrové potrubí, kterým do rybníku čerpadla ženou přečištěnou vodu z Berounky. Když byl 16. září 2022 systém zprovozněn, chybělo v rybníku 134 centimetrů.

„Jsem rád, že jsme na této investici dohodli, i když byla do jisté míry kontroverzní, zaznívaly názory, že si rybník pomůže sám,“ sdělil tehdejší primátor Pavel Šindelář (ODS).„Projekt funguje, přitom náklady na něj nebyly tak vysoké,“ dodal.

Foto: Správa veřejného statku města Plzně

Rok 2022 - stav před začátkem napouštění

Výhrady míval třeba Aleš Tolar (STAN), současný náměstek primátora. „Mám radost, že příroda pomohla více, než jsme doufali. A že zařízení nemuselo být v plném provozu po celou dobu,“ podotkl nyní.

Foto: Ivan Blažek

A současnost - neděle 12. května

Od léta každý měsíc rekordní. I březen byl nejteplejší v historii měření

Věda a školy

Statisíce kubíků

Čerpadla mohou chrlit maximálně dvacet litrů za sekundu, měla ale i dlouhé pauzy. „Do rybníka se přečerpalo téměř 480 tisíc kubíků,“ upřesnil Gregar.

Přes loňské léto systém většinou stál, a třebaže poměrně pršelo, hladina kvůli výparu klesla o více než dvacet čísel. Pak se čerpadla rozběhla a s několika pauzami jela až do 10. dubna - to měl rybník už jen sedm centimetrů pod stav. Poté pomohly srážky a o víkendu chyběl pouhý centimetr. Voda ale už i tak přetékala přes bezpečnostní přeliv.

„Nemá ideální rovinu,“ vysvětlil Gregar.

Foto: Magistrát města Plzně

Čerpadla chrlila do rybníka až dvacet litrů přečištěné vody z Berounky za sekundu.

Provozní náklady se od dubna 2023, kdy skončil zkušební režim, vyšplhaly na 2,3 milionu korun. „Za odebranou vodu jsme zaplatili 1,9 milionu,“ doplnil Gregar.

Pauza do podzimu

Čerpadla budou odstavená celé léto. „Spustíme je na podzim, přes zimu, kdy pomůže déšť a sníh, budou stát. Začnou fungovat zase zjara, aby byl rybník plný na sezónu,“ nastínil strategii Gregar.

Vysychající Bolevecký rybník trápil nejen rekreanty, ale i členy místních jachtařských klubů. „Měli jsme velké problémy, závody se mohly konat jen v omezené míře,“ sdělila předsedkyně jednoho z nich Martina Červená.

„Byla jsem jedním z těch, kteří orodovali na městě, aby se s tím něco dělalo. Bez čerpání by to dost možná spělo k tomu, že by rybník vyschl,“ dodala.

Dostal statisíce na rybník pro kuňky. Žáby se ho nedočkaly, dotaci ale muž vracet nechtěl

Domácí
Související témata:

Výběr článků

Načítám