Článek
Nový ostrov se vynořil 1200 kilometrů od japonského hlavního města Tokia, nejblíže od něj se nachází 50 kilometrů vzdálená Iwodžima. Podle Japonské námořní stráže je nový ostrov dlouhý 1 km a má tvar srpku měsíce.
8月16日(月)、#海上保安庁 は、#福徳岡ノ場 の火山活動の観測を実施しました。新島は、形状が一部変化し、浮遊物は約100㎞先まで達していました。
— 海上保安庁 (@JCG_koho) August 17, 2021
詳細は #海洋情報部 ホームページをご覧ください。
▼広報資料▼https://t.co/pEFTN78Yuw
▼動画(海域火山データベース)▼https://t.co/OKOoDc1Xf8 pic.twitter.com/czQasamg3U
Dle Japonského meteorologického ústavu došlo k erupci podmořského vulkánu pod novým ostrovem během minulého týdne, sopečná erupce přitom stále pokračuje. Na povrch se ostrůvek vynořil 15. srpna, přičemž pobřežní stráž prostor vytrvale monitoruje. Obyvatelstvo přilehlých ostrovů už bylo varováno, že se ve vodách může objevovat velké množství sopečného popela.
Zemřel Japonec, díky kterému hraje celý svět sudoku
Ostrůvek už dostal jméno Niidžima, nicméně není jisté, jak to bude s jeho budoucností. Ostrovy vzniklé po sopečné činnosti totiž nemusí být trvalého charakteru a mohou zase po nějakém čase zmizet opět v hlubinách moře. Jen v podobných místech se už objevily tři sopečné ostrůvky, a to v letech 1904, 1914 a 1986, pokaždé ale zerodovaly a zmizely.
V roce 2013 se vynořil podobný ostrůvek, který vydržel a nese stejné jméno, tedy Niidžima, připojil se k podobně vzniklému útvaru ostrova Nišinošima. Pokud i tento ostrůvek vydrží, Japonsku přibude pár stovek metrů území. Nutno ovšem podotknout, že takovéto ostrovy k osídlení příliš nelákají.