Článek
Olejomalba Na cyklistické dráze, kterou podle muzea vytvořil Francouz Jean Metzinger v 19. století, je ve skutečnosti podvrhem známého německého padělatele umění Wolfganga Beltracchiho. Ten dlouhá desetiletí zaplavoval trh falešnými obrazy moderních mistrů, na kterých vydělal miliony eur.
Vyšetřování pravosti obrazu zakoupeného v roce 1999 z dnes již zavřené galerie v Ósace začalo loni v červnu, kdy instituce obdržela informace o možném Beltracchiho autorství. Tokušimské muzeum proto kontaktovalo umělcovu organizaci, která v červenci odpověděla, že je certifikát pravosti falešný, a podle webu The Japan Times to potvrdil i sám padělatel.
#Tokyo Muzium Seni Moden Tokushima mengesahkan bahawa lukisan minyak dipamerkan, ‘At the Cycle-Race Track’ adalah palsu, angkara penipu seni terkenal dari Jerman, Wolfgang Beltracchi.https://t.co/z3fwvFKu0c
— Harian Metro (@hmetromy) March 27, 2025
Padělaný obraz z muzea v Tokušimě
Japonská kulturní instituce nyní chce utracenou částku vrátit v plné výši. Prodejcem byl německý obchodník s uměním, kterého soud poslal do vězení jakožto Beltracchiho komplice. Muzeum proto obraz nyní podrobí vlastní vědecké analýze a výsledky poté zveřejní.
„Upřímně se omlouvám za starosti a nepříjemnosti způsobené obyvatelům prefektury a všem, kteří obraz obdivovali,“ citoval web ředitele muzea Joka Tódžóa.
Muzeum umění v prefektuře Kóči na ostrově Šikoku v polovině března oznámilo, že obraz Dívka s labutí také považuje za Beltracchiho padělek. Jeho autorem měl být nizozemský mistr Heinrich Campendonk, ale ve skutečnosti pochází také z Beltracchiho ateliéru.
A museum in Western Japan announced that a painting in its collection, "Girl with Swan." (1919) originally thought to...
Posted by Nobuhiro Fujishima on Friday, March 14, 2025
Dívka s labutí
Německý padělatel byl v roce 2011 odsouzen k šesti letům vězení, jeho manželka Helene ke čtyřem a jejich komplic Otto Schulte-Kellinghaus k pěti.
U soudu Beltracchi přiznal, že namaloval 14 obrazů, z toho pět jich mělo být připisováno Maxi Ernstovi, tři Heinrichu Campendonkovi, dva Andrému Derainovi a Maxi Pechsteinovi a po jednom Fernandu Légerovi a Keesi van Dongenovi. Celkově si měl jejich prodejem přijít na 16 milionů eur (při dnešním kurzu přes 400 milionů korun).