Článek
Chlapec, jenž na sociální síti X vystupuje pod jménem Tomo, se pochlubil velmi netradičním a zejména značně náročným počinem, když tři týdny skládal bankovku v hodnotě 10 tisíc jenů, na níž neúprosně zaúřadovala skartovačka a roztrhala ji na stovky malých kousků.
Samotný Tomo v tom však byl zcela nevinně, protože původcem všeho byl jeho otec. Ten totiž skartoval starou obálku, aniž by si vzpomněl, že do ní před několika měsíci uložil peníze. Ale když na svou chybu přišel, rozhodl se to pojmout jako žertovný projekt pro svého synka. Donesl tedy hromadu papírových útržků z celé skartovačky domů a Tomovi nabídl, že pokud se mu podaří bankovku znovu poskládat, tak si ji může nechat a vyměnit v bance za novou.
Jako Popelčini holubi
Mladík se do práce pustil již zhruba v polovině února, přičemž v první fázi musel najít všechny kousky zničené bankovky. Již to samo o sobě byl velice náročný úkol, s nímž by si pravděpodobně neporadili ani Popelčini holubi. Některé části bankovky jsou totiž světlé, a tak bylo snadné je zaměnit za útržky běžného papíru, kterých byla skartovačka plná.
長らくお待たせしました
— Tomo/Yasu (@C8kCGa5jT0LlbuA) April 12, 2024
例のバラバラの1万円札の件ですが無事に全額戻って来ました!
この状態でも許してくれた日本銀行の方々ありがとうございます!
(※4枚目タップ推奨) pic.twitter.com/cRon8ujOhN
Najít všechny části se tedy nakonec nepodařilo, a byl by to naprostý zázrak, ale přesto Tomo dokázal identifikovat dost útržků, aby z nich s využitím jiné bankovky pod průhlednou fólií jako vzoru mohl za přibližně další tři týdny poskládat něco, co se původní bankovce alespoň náznakem podobalo.
A více ani nebylo potřeba. Japonská centrální banka je totiž pří výměně bankovek značně benevolentní, a tak stačí mít jen dvě její pětiny, aby člověk dostal zpátky polovinu její hodnoty. A pokud se podaří dát dohromady více než dvě třetiny, vyplatí banka celou částku. Všechny kousky také musejí pocházet ze stejné bankovky a musí být čitelné její číslo.
Dostal zpátky novou
Podle fotek byla dvoutřetinová hranice překonána asi jen dost těsně, ale zároveň se podařilo splnit i všechny další podmínky. Tomo sice popsal, že v bance jeho dílo zkoumali opravdu dlouho, ale nakonec přece jen odešel s úplně novou desetitisícovou bankovkou.
A radost mu nezkazili ani internetoví diskutéři, kteří se nezřídka vyjadřovali v tom smyslu, že vzhledem k času, který tomu bylo potřeba věnovat, se výsledná odměna vůbec nevyplatila. A že takové utrpení s hledáním a skládáním by dobrovolně nepodstoupili ani za desetinásobnou odměnu.